2000 Yıllık Tarihi ile Nilüfer Çayı Kenarına Kurulu Misi Köyünü Keşfedin!

Misi Köyü, 2000 yıllık geçmişe sahip antik bir Yunan kentidir. Burası Bursa’ya 6 kilometre uzaklıkta ve Nilüfer ilçesine bağlı bir mahalle. Şimdiki adı Gümüştepe Mahallesi’dir. Nilüfer çayının kenarında yer alan bu mekanda Rum ve Osmanlı evleri bir arada. Bu füzyon benzersiz bir görüntü oluşturur.

Misi köyü 1989 yılında sit alanı ilan edilmiş. Burada gezilecek birçok tarihi yer var. Misi köyünde özellikle dere kenarındaki çay bahçeleri çay içmek için birebirdir. Köye gelenlere en iyi hizmeti lokantalar da veriyor.

Köyün ilk adının Mysia olduğu sanılmaktadır. Köyle ilgili tarihi kayıtlarda MS 183 yılında Alex adında bir keşişin seksen beş kişilik maiyetiyle Hristiyanların öncüsü olarak İnkaya ve Misi köylerine yerleştiği ve “Konsül”ün görüşmek üzere toplandığı bilinmektedir. incil. İncil’in bir nüshasının bugün, çoğunlukla kalıntıların bulunduğu manastırın çevresinde gömülü olduğuna inanılıyor. Bu bilgi köyü Hristiyanlar için daha önemli kılmaktadır.

Köy özellikle asma yaprağı, muskateli, pekmezi ve şarabıyla ünlüdür. Özellikle şarapçılık burada çok eski bir gelenek. “Misi Şarapları” sadece bu bölgede yetişen ve özel aromalı Moscato üzümlerinden üretilmektedir. Bu üzümlerden yapılan pekmezin oldukça sağlıklı olduğu da gelen bilgiler arasında.

Misi köyünün yani Gümüştepe ilçesinin yakın zamana kadar şarap dışında geçim kaynağı ipekböceği yetiştiriciliğiydi. Bu iş Bursa’da büyük bir ekonomik gelir sağlıyor. Yerleşim alanları buna göre modellenmiştir. Bunun bir fonksiyonu olarak Misi evlerinin geniş revakları bu esere göre yapılmıştır.

Yapılan restorasyonlarla halen özgün görünümünü koruyan Misi Köyü’nde yapılar, bu restorasyonların ardından sosyal yapılara dönüşüyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası