Amerika Hakkında Her Şey; Amerika Bayrağının Anlamı, Amerika Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

ABD Hakkında Her Şey; ABD Bayrağının Anlamı, ABD Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir? – Gezi Haberleri

Amerika Hakkında Her Şey; Amerika Bayrağının Anlamı, Amerika Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

ABD Birleşik Devletleri, siyasal ve ekonomik olarak baskın olan bir İngiliz çoğunluğa haizdir. Ülkenin bir millet olarak belirleyici özelliklerinden biri, kölelik mirası ve ırka dayalı ekonomik ve toplumsal eşitsizliklerin devam etmesidir.

 ABD Hakkında Her Şey

 ABD Birleşik Devletleri, 3.679.192 mil kare (9,529,107 kilometre kare) ile dünyanın dördüncü en büyük ülkesidir. Başkent Washington DC’nin bulunmuş olduğu elli eyalet ve bir federal bölgeyi ihtiva eder. Kırk sekiz bitişik eyaleti Şimal ABD’nın ortasında yer verilmiştir. ABD Birleşik Devletleri anakarası kuzeyde Kanada, güneyde Meksika, Meksika Körfezi ve Florida Boğazı ile sınır komşusudur. Batı sınırı Pasifik Okyanusu ile birleşir ve doğuda Atlantik Okyanusu bulunur.

 Alaska ve Hawaii öteki kırk sekiz eyalete bağlı değildir. Alaska, Şimal ABD’nın en uç noktasında, Pasifik ve Arktik okyanusları içinde yer alır ve doğuda Kanada ile sınır komşusudur. Hawaii ada zinciri, San Francisco’nun ortalama iki bin mil güneybatısında, doğu-orta Pasifik Okyanusu’nda yer verilmiştir. Amerikalılar çoğu zaman kendilerini emperyal yada sömürgeci bir güç olarak görmeseler de, ülkenin bir çok askeri fetih kanalıyla elde edilmiş bir takım topluluk ve bölgeye haizdir. Bu bölgeler, Karayipler havzasındaki Porto Riko ve Virgin Adaları ile Pasifik’teki Guam, Şimal Mariana Adaları, Amerikan Samoası ve Wake adasını ihtiva eder.

 ABD Birleşik Devletleri 280 milyonun üstünde bir nüfusa haizdir (2000 nüfus sayımı), sadece nispeten seyrek nüfusludur. 33.871.648 sözü geçen en kalabalık eyalet olan California, yalnızca 493.782 sözü geçen Wyoming ile karşıtlık oluşturuyor. Bu nüfus sayıları, ABD Birleşik Devletleri’nin kentsel bir millet olduğu gerçeğini yansıtmaktadır. Sakinlerin yüzde 75’inden fazlası şehirlerde yaşıyor ve bunların yüzde 50’den fazlasının taşra olduğu tahmin ediliyor. Nüfus artışı, göç dikkate alınmadıkça, ikame seviyelerinin altındadır.

 Resmi bir ulusal dil yoktur. İngilizce resmi olmayan ilk diliyse, İspanyolca resmi olmayan ikinci dilidir. ABD Birleşik Devletleri, İspanyolca konuşanların sayısında dünyada beşinci sırada yer verilmiştir. Çoğu zaman bir eritme potası olarak anılan ABD Birleşik Devletleri, halk içinde standart bir Amerikalı üretmek için göçmen nüfusu özümseyen bir millet olarak kabul edilir. Bu kuvvetli bir kültürel fikirdir. “Amerikalı” kelimesi, beyaz, orta derslik statüsündeki bir kişinin imajını çağrıştırıyor. Bölgenin yerli sakinleri de dahil olmak suretiyle öteki tüm sakinler “tirelenir” yada tanımlayıcı bir sıfatla karakterize edilir.

 ABD Birleşik Devletleri, sayısız şehirlerinin her birinin tarihsel ve ekonomik gelişimi hakkında bir öykü anlattığı bir kent ve taşra ülkesidir. Hollandalılar tarafınca bir tecim kolonisi olarak kurulan New York, bir zamanlar Yerli Amerikalıların avlanma ve balıkçılık alanıydı. Amerikalılar fazlaca oranda işlenmiş, hazır ve süratli yiyecekler bölgeler. Averaj rejim tuz, yağ ve rafine karbonhidratlarda yüksektir. Amerikalıların yüzde 60’ının obez olduğu bilinmektedir. Endüstriyel besin üreticileri, işlenmiş gıdaları arzu edilen çağıl ve endüstriyel hız, temizlik ve verimlilik nitelikleriyle ilişkilendirmek için reklamları kullanır.

 ABD Bayrağının Anlamı

 ABD bayrağı, dokuz sıra halinde elli beyaz beş köşeli yıldızı tasvir eden yedisi kırmızı, altısı beyaz ve mavi kanton olan on üç yatay çizgiden oluşur. Bayraktaki çizgiler ülkenin kurucu sendikalarını, yıldızlar ise ülkedeki mevcut sendika sayısını simgeliyor. Zamanı süresince bayrak 27 değişim geçirdi. Son 28. değişim, son sendika Hawaii’nin katılmış olduğu 4 Temmuz 1960’ta gerçekleşti. George Washington’un bayrağın bireysel unsurlarının arkasında olduğu söyleniyor.

 Bayrak, bugün bildiğimiz benzer biçimde, Ohio’dan 16 yaşındaki bir talebe tarafınca okul çalışmasının bir parçası olarak tasarlandı ve Washington’a getirildi. Binden fazla teklif arasından, o zamanki Başkan Dwight Eisenhower bu bayrağı seçti, şundan dolayı Washington’a şahsen taşınan tek bayrak oydu.

 ABD’nın Başkenti

 ABD’nın başkenti Washington DC’dir.

 ABD’nın Para Birimi

 ABD’deki ana ve tek para birimi ABD dolarıdır. 6 Temmuz 1785’te tanıtıldı. Global işlemlerde en fazlaca kullanılan para birimidir.

 ABD İle Türkiye Arasındaki Saat Farkı

 Türkiye ABD’dan yedi saat ileridedir. Türkiye’de saat 10:30 ise ABD’da 03:30 anlamına gelir.

Arjantin Hakkında Her Şey; Arjantin Bayrağının Anlamı, Arjantin Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Arjantin Hakkında Her Şey; Arjantin Bayrağının Anlamı, Arjantin Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası