Azerbaycan Gezilecek Yerler Nelerdir? Azerbaycan’ın Tarihi Ve Doğal Güzellikleri…

Azerbaycan, 10 milyonluk nüfusuyla Türkiye’nin en yoğun nüfuslu devletlerinden biridir. Başkenti Bakü, ülkenin hem en büyük şehri hem de en güzel şehirlerinden biridir. Bakü aynı zamanda birçok spor organizasyonunu bir araya getiren gelişmiş şehirlerden biridir. Kafkasya’da yer alan bir ülke olan Azerbaycan, en gelişmiş Türk devletlerinden biridir. Resmi para birimi Azerbaycan manatıdır.

Azerbaycan’da gezilecek yerler nerelerdir?

1) Ateş kuleleri

Alev Kuleleri, Bakü’de mutlaka görülmesi gereken mimari şaheserlerden biridir. 2013 yılında en iyi otel ödülünü almayı başaran bu alev kuleleri tamı tamına 3 kuleden oluşuyor. Bu otellerin tamamı LED ekranlarla kaplıdır. Özel günlerde bu yanan kulelerden performanslar yansıyor. Alev Kuleleri, o zamanlar bir belgesele konu olan Azerbaycan’ın en güzel yerlerinden biridir. Birçok ofis ve daire içerir. Aynı zamanda bu kuleler Azerbaycan’ın en yüksek binaları arasında yer almaktadır.

2) Kız Kalesi

Azerbaycan’daki bir diğer görkemli yapı da Kız Kalesi’dir. Kız Kalesi, Azerbaycan’da UNESCO tescilli bir yapıdır ve Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Kız Kalesi, Azerbaycan denilince akla gelen ilk sembolik yerlerden biridir. Görkemli bir mimari ile inşa edilen Kız Kalesi 8 kata bölünmüştür. Kız kalesi yontma taşlarla yapılmıştır. Taşlarla inşa edilen Kızkalesi daire şeklinde inşa edilmiştir. Bu kale Azerbaycan türkülerine de konu olmuştur.

3) Şirvanşahlar Sarayı

Azerbaycan’da UNESCO tescilli bir saraydır. Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu saray, Yakın Doğu coğrafyasının nadide eserlerinden biridir. Şirvanşahlar Sarayı 52 odadan oluşmaktadır. Şirvanşahlar Sarayı mimari özellikleri ile dikkat çeken bir yapıdır. Tam 34 basamaktan oluşan su deposu da bulunmaktadır. Bu sarayın su ihtiyacını karşılamak için zamanında yapılmıştır. İki katlı bu sarayın üst katında kral ve ailesi yaşıyordu. Alt katta devlet işleri için ayrılmış özel bir bölüm vardı.

4) Azerbaycan Halı Müzesi

Azerbaycan’ın en popüler müzeleri arasında yer almaktadır. Azerbaycan Halı Müzesi, Azerbaycan’ın en iyi eserlerinden biri olan halı üretimi ile ilgili bir müzedir. Halıcılık sanatı açısından oldukça önemli bir müze olan bu müzede birbirinden güzel halılar sergilenmektedir. Aynı zamanda değeri nedeniyle paha biçilmez sayılan birçok halı burada görülebilir. Bakü şehir merkezinde yer alan bu halı müzesinde çok eğlenebilirsiniz. Azerbaycan Halı Müzesi’nde 6 binden fazla halı sergilenmektedir.

5) Bakü Bulvarı

Bakü’de bir bulvar. Çok güzel manzaralı bir caddedir. Bu nedenle, burada yürürken çok eğleneceksiniz. Çevresinde birçok restoran bulunan bu mekanda gün batımını ve doğuşunu net bir şekilde görebilirsiniz. Koruma altındaki parklara da ev sahipliği yapan bu caddeyi mutlaka görmenizi öneririz.

Azerbaycan’ın tarihi ve doğal güzellikleri

1) Kobustan Milli Parkı

Azerbaycan’ın Kobustan şehrinde bulunan bir milli parktır. Güzel endemik bitki türleri Kobustan Milli Parkı’nda yetişiyor. Burada ayrıca çamur volkanları ve oyulmuş kayalar da var. Kobustan Milli Parkı görülmeye değer doğal güzelliklerden biridir. Özellikle burası 1966 yılında Azerbaycan’ın tarihi bir simgesi olarak nitelendirilmiştir.

2) Göygöl Milli Parkı

Göygöl’de bulunan bir milli parktır. Mavi ve yeşilin adeta dans ettiği bu mekanda kendinizi çok rahat hissedeceksiniz. Bol temiz hava eşliğinde piknik yapabileceğiniz güzel bir milli parktır. Kafkasya’nın en güzel milli parklarından biri olarak biliniyor.

3) Bibi Heybet Camii

Bakü’de bulunan tarihi bir camidir. 1840 yılında yapılmıştır. Bibi Heyeti Camii, İslam mimarisi açısından oldukça önemli bir camidir.

Tahran nerede, nasıl gidilir?  Tahran'da gezilecek yerler nerelerdir?  Yapılacaklar listesi...

Tahran nerede, nasıl gidilir? Tahran’da gezilecek yerler nerelerdir? Yapılacaklar listesi…

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası