Çocukluğumuzun En Güzel Masalları Hala Aklımızda

Çocukluğumuzun En Güzel Masalları Hala Aklımızda

 

Çocukluğunuzu hatırlarsınız. Aramızda kim büyüklerinin sana masallar anlattığı günleri unutabilir? Artık büyüdüğüne göre sıra size gelmiş demektir.

“Bir varmış bir yokmuş, bir elekte” diye başlayan masal, bu masallar birbiri ardına bitmesin istiyoruz ve hep yeni şeyler anlatılmasını bekliyoruz. Çocuklarımızın ve hatta bebeklerimizin o yaşta masalları ve masalları sevdiğimiz kadar zevk alacağını unutmayın.

Bunu akılda tutarak, onlara bir sürü hikaye anlatın. Ancak, anlatacağınız hikayenin yaşına uygun olduğundan emin olun. Masallar, çocukların ve küçük çocukların kelime dağarcığını güçlendirir, hayal güçlerini geliştirir, dinleme becerilerini ve okumaya olan ilgilerini geliştirir ve normalde çok az zaman alan dikkat sürelerini artırır. Küçük çocuklar için hem eğlenceli hem de eğitici olan masallar, ebeveyn-çocuk iletişimi için de oldukça faydalıdır ve aileler çocukları masallar aracılığıyla eğitir. İyilerin her zaman kazanacağını, kötülerin her zaman yaptıklarının cezasını çekeceğini ve çok çalışmanın her zaman başarıya götüreceğini masallar sayesinde çocuklarımız öğrenecek, buna inanın ve hayatınızı ona göre yönlendirin.

Çocuğunuzun okul çağında ve sonrasında harika bir okuyucu, araştırmacı ve kitapsever olmasını istiyorsanız, küçük yaşlardan itibaren çocuğunuza okuyarak bunun temellerini atmalısınız. Peki çocuklar için kitap nasıl seçilir? Bebekler yaşamın ilk dönemlerindeki canlılardır, çevrelerini çok yakından gözlemlerler, her şeyi merak ederler, renkli, hareketli, gürültülü ve parlak olan şeylere ilgi duyarlar. Bugün piyasada bulunan bebek kitaplarının çoğu, küçüklerin dikkatini çekecek tüm bu özelliklere sahiptir. Bebeğinizi neşelendirmek ve teselli etmek istiyorsanız, bebeğinizi kucağınıza alın ve yumuşak bir sesle masal oku işlemine başlayın. Dikkatini çekmek için satır aralarında sorular sorabilirsiniz; “Yeşil kurbağa nerede” gibi…

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası