Cunda Adası Nerede, Nasıl Gidilir? Cunda Adası Gezilecek Yerler Nelerdir?

Cunda Adası nerede?

Cunda Adası konumu itibariyle Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesine bağlı bir adadır.

Ayvalık Koyu’nda Ayvalık Adaları içerisinde irili ufaklı 22 ada bulunmaktadır. Cunda Adası da bu adalar arasında yerini almış ve yerleşime açık tek ada olarak bilinmektedir.

Türkiye’nin Ege Denizi’ndeki dördüncü büyük adasıdır.

Cunda Adası da konumu gereği Batı Anadolu’da deniz taşımacılığı yollarının kavşağında bulunuyor.

Türkiye’nin Ege Denizi’ndeki birinci büyük adası Gökçeada, ikinci büyük adası Bozca Adası, üçüncü büyük adası Uzun Ada ve dördüncü büyük adası Cunda Adası veya Ali Bey tarafından yapılmıştır.

Cunda adasının anakaraya bağlantısı iki büyük köprü ile sağlanmaktadır. 1964 yılında yapılan ve Dolap Boğazı çevresinde bulunan ilk Boğaz Köprüsü, Cunda Adası ile Lale Adası’nı birbirine bağlamaktadır.

Cunda Adası’na Nasıl Gidilir?

Cunda Adası’na giden yol bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Kolaylık açısından bulunduğunuz yere göre kara, deniz ve hava yolları kullanılabilir.

Örneğin İstanbul’dan Cunda Adası’na gitmeyi planlıyorsanız ve deniz yolunu kullanmayı tercih ediyorsanız İDO vapurları ile Balıkesir’e gelmelisiniz. Böylece Balıkesir İli’nden Ayvalık İlçesi ve Cunda Adası’na ulaşabilirsiniz.

Cunda Adası’na karayolu ile ve kendi aracınızla gitmek isterseniz doğrudan Ayvalık’a gitmeniz gerekiyor. Ardından Boğaziçi Köprüsü’nü kullanmak şartıyla 8 kilometre devam ederek Cunda Adası’na ulaşabilirsiniz.

Cunda Adası’na çok daha uzak bir mesafeden ulaşmak istiyorsanız, havayolunu kullanarak Balıkesir Havalimanı’na inmeniz gerekiyor. Buradan sonra karayolunu kullanarak Ayvalık İlçesi’ne ve ardından Cunda Adası’na gidebilirsiniz.

Cunda Adasi Nerede Nasil Gidilir Cunda Adasi Gezilecek Yerler Nelerdir

Cunda Adası’nda Nereleri Gezmeliyim?

Cunda Adası gezilecek yerler listemize şu yerleri dahil ettik ve bu listede yer alan yer isimleri şu şekilde sıralanıyor:

Cunda plajı

Aşıklar Tepesi

Taksiyarhis Kilisesi

Cunda sahil çarşısı

taş kahverengi

Despot Evi

Ay ışığında manastır

tımarhane adası

Ayvalık Merkez

ada kampı

Cunda Adası’nda mutlaka ziyaret edilmesi gereken 10 muhteşem yeri sizler için listeledik. Her yerin kendi güzelliği ve tarihi vardır.

Cunda plajı en sevilen noktalardan biridir. Plaj oldukça hareketli olup Mevlana üzerinden geçmektedir ve araç trafiğine kapalıdır. Sahil boyunca yürüyüş yapmak isteyenler için en ideal yerlerden biridir.

Cunda Adası’nda manzaranın tadını çıkarmak isterseniz Aşıklar Tepesi’ne uğramanız yeterli. Bu tepeden Cunda, Ayvalık ve çevre adaların manzarası görülmektedir.

Taş kafe, Cunda Adası’nın en popüler mekanı olarak biliniyor. Ünlü kafe, plajın tam ortasında yer almaktadır. Dinlenmek ve bir şeyler içmek isterseniz muhteşem deniz manzarası eşliğinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Cunda Adası’nın bilinmeyen özellikleri

Cunda Adası’nın özellikleri arasında gezilecek yerler listesinde yer alan aşıklar tepesinin eşsiz manzarası, Cunda sahilinin ihtişamı, kilise ve manastırların engin kültürü, parke taşları, taş evleri ve taş mimarisi sayılabilir. .

Marmara bölgesinin cazibe merkezi haline gelmiş ve turizm amaçlı tercih edilir hale gelmiştir.

Cunda Adası, Ayvalık İlçesini açık denize kapatmaktadır. Aynı zamanda Cunda Adası, Ayvalık Mahallesi’ni denizden mühürleyerek eşsiz bir görüntü oluşturuyor. Bu adaya Ayvalık İlçesinden bakıldığında solda Dalyan Boğazı, sağda Dolap Boğazı görülmektedir.

Cunda Adası Tarihi

Cunda Adası, Ayvalık İlçesi’nin önündeki ada olarak bilinir. Hikayede Piri Reis’in Kitab-ı Bahriye’sinde adı geçen Yunda Adaları’ndaki Galat olduğu sanılmaktadır.

Cunda Adası’na Ali Bey denmesinin de bir sebebi var. Hikâyeye göre Ali Bey, millî kurtuluştan sonra düşman birliklerine karşı koyan kahraman komutandır.

Cunda Adası’nın adı ise hikayedeki bilgilere göre mis kokulu ada anlamına gelen “Moshonis” kelimesinden geliyor.

Bu ada ve çevresi milattan önce Herodotus tarafından Ekatonisos olarak biliniyordu. Coğrafyacı olan Strabo da “Ekatos, Apollon’dan başkası değildir ve çok kutsanmış bir tanrıdır” demiştir. Bu açıklamadan sonra adaya Moshonisia adı verilmeye başlandı.

Hikayede Moshos adı içinde iki farklı fikir vardır. Fikirlerden biri, yerel bitkilerden çıkan kokulardır. İkincisi ise eski çağlarda yerel adalarda yaşayan Moshos isimli bir korsandan esinlenildiği bilgisi.

Girit adası nerede ve nasıl gidilir?  Girit'te gezilecek yerler nerelerdir?

Girit adası nerede ve nasıl gidilir? Girit’te gezilecek yerler nerelerdir?

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası