Dileklerinin Gerçek Olmasını İsteyenler İçin Büyükada’da Bir Nokta: Aya Yorgi Kilisesi

Aya Yorgi kilisesi İstanbul Büyükada’da bulunmaktadır. Patrikhane kayıtlarından elde edilen bilgilere göre burası 1751 yılında yapılmıştır. Bu tarihte yapılan küçük kilise, şapel ve ibadethane eski kilise olarak bilinmektedir. Bu küçük iki katlı kiremitli bina milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Tepedeki çan kulesinin arkasındaki kesme taş kilise, Yeni Aya Yorgi Kilisesi olarak biliniyor. Burası da 1905 yılında yapılmış ve 1909 yılında kullanıma açılmıştır.

Binlerce yıllık tarihe sahip Aya Yorgi Kilisesi, Büyükada’nın göğe yakın noktalarından birinde, 204 metre yükseklikteki Yüce Tepe’de bulunuyor. Adını MS 3. yüzyılda Hristiyan inancı nedeniyle öldürülen Kapadokyalı Aziz George’dan alan Aya Yorgi Kilisesi, bazı rivayetlere göre MS 963 yılında Bizans imparatoru Nikiforos Fokas döneminde inşa edilmiş.

Bu kilise, Efes’teki Meryem Ana Evi ile birlikte, Hristiyanların Türkiye’deki iki hac noktasından biridir. Bu nedenle her yıl 23 Nisan ve 24 Eylül tarihlerinde burası ziyaretçi akınına uğruyor.

Elbette bu tarihlerin de önemi var. Ortodoks mezhebinde 23 Nisan Yorgos’un “isim günü” olarak kabul edilir. 24 Eylül S. İsa’nın elçisi Paulus’un yaydığı yeni dine kendini adayan ve defalarca öldürülmeye çalışılsa da mucizevi bir şekilde kurtulan Aya Tekla’nın anma tarihi. Aya Yorgi’nin kilisesine yalınayak gidip konuşmadan ayrılanların “yarı hacı” olduğuna inanılıyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası