Doğaseverlerin yeni rotası: İnegöl

Doğaseverlerin yeni rotası: İnegöl – Gezi Haberleri

Doğaseverlerin yeni rotası: İnegöl

Bursa’da turizmin çeşitlenmesi ve gezim gelirlerinin artırılması amacıyla kentin haiz olduğu değerleri her platformda tanıtmaya çalışan Büyükşehir Belediyesi, ‘Tarihten Doğaya Bursa’ projesiyle kentin gizli saklı kalmış değerlerini gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Proje çerçevesinde daha ilkin Eşkel-Tirilye ve Mustafakemalpaşa Suuçtu Şelalesi’nde tabiat ile İznik’te ise tarihle iç içe bigün geçiren doğaseverler, bu kez İnegöl kazasının yaylalarını adımladı.

62ab3a98d265a209e4c76734

Eşi olmayan görünüm

Doğaseverlerin büyük ilgi gösterdiği ‘Tarihten Doğaya Bursa’ projesi, ortalama 60 kişinin katılımıyla Merinos Park’taki buluşma noktasından başladı. Otobüslerle İnegöl ilçesine gelen doğaseverlerin yürüyüşü, Boğazova yolundan başladı ve yürüyüş Başalan Yaylası’na kadar kesintisiz devam etti. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafınca Karanlık Sema Parkı yapılması planlanan Başalan Yaylası’ndaki molada doğaseverlere, dünyada bir tek 92 değişik örneği bulunan Karanlık Sema Parkı hakkında bilgiler verildi.

Karanlık Sema Parkı ile turizmin çeşitlendirilmesi ve serüven turizmine yönelik emek harcamalar için tematik bir gözlem parkı oluşturulacağı açıklandı. Başalan Yaylası’nın organik dokusu korunarak uygulanacak proje ile çeşitli sema gözlemi etkinlikleri, eğitim emekleri ve spor etkinlikleri yapılmasına olanak sağlanacak.

Başalan Yaylası’ndaki kısa molanın arkasından; Düzgürgen sırtını takip ederek Arap çeşmesinin yanından yürüyüşe devam eden doğaseverler, 3 kilometrelik parkur sonrası öğle molasını 1311 rakımlı Sepetçi Yaylası’nda verdi.

Ondan sonra orman içi patikadan inip Sulu Dere kenarındaki yolu takip eden kafile, İclaliye Mahallesi’ne ulaştı. Yürüyüşün son noktası Çayyaka Mahallesi olarak belirlenirken, Bursa’nın yeni tabiat yürüyüşü programına toplam 12 kilometrelik bu parkur da eklenmiş oldu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası