Dünyanın En Geniş Kemerli Taş Köprüsü Malabadi Hakkında Her Şey

Malabadi Köprüsü, Diyarbakır Silvan’da bulunan tarihi bir köprüdür. Bu köprü Batman Çayı üzerinde bulunmaktadır. Artuklular döneminde Timurtaş bin Ilgazi bin Artuk tarafından yaptırılmıştır. Köprü 1147 yılında dönemin bir başyapıtı olarak inşa edilmiştir.

7m genişliğinde ve 150m uzunluğundaki Malabadi Köprüsü, 40.86m açıklığa sahip sivri ana kemeriyle dünyanın ayakta kalan en büyük açıklıklı taş kemer köprüsü olma özelliğini taşıyor.

Taştan inşa edilen köprünün su seviyesinden kilit taşına kadar yüksekliği 19 metre olarak biliniyor. Köprü onarımlarla günümüze gelmeyi başarmıştır. Köprü üzerinde insan, güneş ve aslan figürlü kabartmalar bulunmaktadır. Bu yönüyle dünyanın ender eserlerinden biridir.

Köprüyü yıllar önce kervanların kullandığı bilgisi var. Bu amaçla kemerin iki yanında, köprü üzerinde ve içeride kervan ve yolcuların barınağı olarak kullanılan ikişer oda bulunmaktadır.

Köprünün eski adı Akarman veya Karaman Köprüsü’dür. Malabadi Köprüsü özgün ve çok az sayıdaki köprü örneklerimizden biri olması nedeniyle en önemli tarihi eserlerimizden biridir.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası