Eşsiz Doğal Güzellikleri Herkesi Büyüleyen Kırklareli’nin Şirin Sahil Kasabası Kıyıköy

Kıyıköy, iki doğa harikası arasında yer alan bir kıyı kentidir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra sivil mimariden de pek çok örnek sunan bu kıyı kentine gelen ziyaretçiler, doğanın ve kültürün en güzel örneklerine tanık oluyor.

17 Aralık 1986 tarihinde belediye statüsüyle il haline getirilen Kıyıköy, Vize ilçe merkezine 36 km, il merkezine 95 km uzaklıktadır. Bu şehir Karadeniz kıyısında yer alır ve ormanlarla çevrilidir. Pabuçdere ve Kazandere dereleri bu şehirden Karadeniz’e dökülmektedir.

Yerel halkın geçim kaynağı ağırlıklı olarak ormancılık ve balıkçılıktır. Ayrıca Kıyıköy’de bulunan, dünyanın en eski taş oyma manastırlarından biri olan Aya Nikola Manastırı da bulunmaktadır. Bu da Kıyıköy’ün tarihi önemini artırmaktadır. İstanbul’a yakın olması nedeniyle günübirlik geziler için oldukça uygun olan Kıyıköy, ziyaretçilerine eşsiz güzellikler sunmaktadır.

Kıyıköy, konumu gereği birçok farklı bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda Kıyıköy Koruma Alanı’nda çok sayıda hayvan yaşamını sürdürüyor. Karyalılar tarafından kurulduğuna inanılan Kıyıköy’ün eski adı Salmydessos olarak biliniyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası