Fatih Sultan Mehmet Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir? Fatih’in Türbesi Ziyarete Açık Mı?

Fatih Sultan Mehmet’in Türbesi Nerededir?

Geçmişten günümüze önemli bir yere sahip olan Fatih Sultan Mehmet’in türbesi, Marmara bölgesinin incisi İstanbul’da bulunmaktadır. Tarihte önemli izler bırakan Fatih Sultan Mehmet’in vefatının ardından Fatih Camii’nin türbesine defnedilmiştir. Fatih Sultan Mehmet’in türbesi her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir. Marmara bölgesinde yer alan Fatih Sultan Mehmet Türbesi, İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunmaktadır. Bu türbenin Fatih Sultan Mehmet’in ölümünden önce mi sonra mı yapıldığı da bilinmiyor.

Fatih Sultan Mehmet’in türbesine nasıl gidilir?

İstanbul’da Fatih Sultan Mehmet’in türbesine giderken doğru ulaşım noktalarına dikkat edilmelidir. İstanbul’un Fatih semtinde bulunan Fatih Sultan Mehmet Türbesi’ne ulaşım da oldukça kolaydır. Fatih Sultan Mehmet’in türbesi, Fatih semtindeki Fatih Camii yerleşkesi içinde yer almaktadır. Fatih Sultan Mehmet’in türbesi, Fevzi Paşa Caddesi ile Haliç yönünde yer almaktadır.

İstanbul’un her noktasından ve özellikle Eminönü’nden toplu taşıma araçları ile Fatih semtine gitmek mümkündür. Araçtan indikten sonra Yavuz Sultan Selim durağında inip yaklaşık beş dakika yürüyerek türbeye ulaşabilirsiniz. İsteyen kendi imkanlarını kullanarak Fatih Sultan Mehmet’in türbesine gidebilir. Mezara kendi araçlarıyla gitmek isteyenler Karaköy’den Atatürk Bulvarı istikametine yöneliyor. Daha sonra Fevzi Paşa Caddesi’nden geçilerek mezara ulaşılır.

Fatih’in türbesi ziyarete açık mı?

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’daki türbesi haftanın her günü ziyarete açıktır. Ayrıca türbe namazlarda kapalıdır. Namazın bitmesinin ardından Fatih Sultan Mehmet’in türbesi yeniden açılıyor. Yatsı namazından sonra cami ve türbe kapatılır. Dileyenler Fatih Sultan Mehmet’in türbesini namaz vakti ve yatsı namazından önce ücret ödemeden ziyaret edebilirler.

Fatih Sultan Mehmet’in türbesi hakkında bilgi

Fatih Sultan’ın İstanbul’daki türbesi 1766 depreminde hasar gördükten sonra özenle onarılmıştır.Bazı inanışlara göre Fatih Sultan Mehmet’in naaşı türbe ile cami arasındaki revaktadır. İnanışa göre burası Havariler Kilisesi’nin mahzeni olarak biliniyordu. Bu alan Fatih Sultan Mehmet’in türbesi yapıldıktan sonra mezar odası olarak kullanılmıştır. Ayrıca 1782 yılında İstanbul’da çıkan Cibali yangınında vatandaşlar eşyalarını kurtarmak için mezara taşımıştır. Böylece yangın mezara sıçradı. O dönemde türbe, içindeki eşyalar ve lahitlerle birlikte tamamen yanmıştır.

Fatih Sultan Mehmet’in türbesi I. Abdülhamid tarafından restore edilmiş ve Kabe örtüsü yeni bir sanduka ile kapatılmıştır. Fatih Sultan Mehmet Türbesi’nin iç süslemeleri Sultan Abdülaziz, caminin alçı pencereleri Mehmed Reşad döneminde yapılmıştır. Fatih Sultan Mehmet’in türbesi sekiz köşelidir. Üzeri de tek kubbe ile örtülmüştür. Fatih Sultan Mehmet’in türbesinin girişinde de kapının üzerinde saçakları taşıyan iki sütunlu bir revak bulunmaktadır. Fatih Sultan Mehmet’in türbesinde Osmanlı mimarisini yansıtan pencereler de bulunmaktadır.

Fatih Sultan Mehmet’in türbesi kim tarafından yaptırılmıştır?

İstanbul’un Fatih semtinde Fatih Sultan Mehmet’in türbesinin ne zaman ve kimler tarafından bulunduğu bilinmemektedir. Ayrıca Fatih Sultan Mehmet’in türbesinin bulunduğu Fatih Külliyesi’nin de İstanbul’un fethinden hemen sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Fatih Sultan Mehmed’in kendisi için böyle bir türbe yaptırıp yaptırmadığı tarihi kaynaklarda yazılı değildir.

Fatih Camii avlusunda yer alan Fatih Sultan Mehmet Türbesi, her yıl yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çekmektedir. Özellikle restorasyonu tamamlanan Fatih Sultan Mehmet’in türbesi, 2018 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle yeniden hizmete açıldı. Fatih Sultan Mehmet’in türbesi hem yerli hem de yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor. Türbeye dileyenler kendi araçlarıyla gelirken dileyenler toplu taşıma araçlarına binerek Fatih ilçesine gelebilirler. Fatih ilçesine vardıktan sonra kısa bir yürüyüşten sonra Fatih Sultan Mehmet’in türbesine ulaşmak kolaydır.

Çamlıca Camii nerede ve nasıl gidilir?  Çamlıca Ulu Camii'nin tarihi ve özellikleri...

Çamlıca Camii nerede ve nasıl gidilir? Çamlıca Ulu Camii’nin tarihi ve özellikleri…

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası