Gürcistan Hakkında Her Şey; Gürcistan Bayrağının Anlamı, Gürcistan Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Gürcistan hakkında her şey

Gürcistan, Rusya Federasyonu’nun Kuzey Kafkas cumhuriyetleri ile doğal bir sınır oluşturan Kafkas Dağları’nın güney yamaçlarında yer almaktadır. Yaklaşık 27.000 mil kareyi (69.900 kilometrekare) kaplayan ülke, batıda Karadeniz, güneyde Ermeni ve Türk yaylaları ve doğuda Azerbaycan ile sınırlanan Büyük Kafkasya sırtı boyunca uzanır. Topografya değişkendir. Kuzey bölgesi yüksek dağlarla karakterize edilir ve orta ve güney kısımları dağlıkken, çok daha alçaktır ve dağlık alanlar ve ormanlarla kaplıdır. Doğuda tüm nehirler Mtkvari (Kura) ile birleşerek Hazar havzasını oluştururken, batıda Rioni ve Enguri nehirleri Karadeniz’in en büyük kollarıdır.

Nüfusun 2000 yılında beş ila beş buçuk milyon olduğu tahmin ediliyor, ancak yoğun ve sayısız göç nedeniyle belirsiz. Nüfusun yarısından biraz fazlası, 1,6 milyonu Tiflis’te olmak üzere kentsel alanlarda yaşıyor. Etnik Gürcüler çoğu bölgede nüfusun büyük çoğunluğunu oluşturuyor, ancak sırasıyla güneyde Ermeni yerleşimleri ve güneydoğuda Azerbaycan yerleşimleri var.

Ana dil, Kartvelian (Güney Kafkas) dil grubuna ait Gürcüce’dir. Ancak bazı alt gruplar aynı dil grubundaki başka dilleri de konuşmaktadır. Edebi dil, Kartli’nin tarihsel olarak baskın doğu krallığında konuşulan Kartlian lehçesinden türemiştir. Gürcüce, yazılı ve öğretilen tek Kartvel dilidir ve tüm Gürcüler tarafından kullanılan edebi dildir.

Asya ve Batı kültürlerinin rekabet eden etkisi, en açık şekilde Bizans ve Pers etkilerinde ifade edilir. Diğer bir örtüşme, komşu Müslüman modellerden çok daha zayıf bir etkiye sahip olan Hıristiyan ve pagan arasındadır. Bugün çoğu kültürel sembolizm, geleneğin çağdaş Avrupa ve Hıristiyan toplumuna ait olduğu algısından etkilenen mitolojik bir yorumunu yansıtıyor.

Yerleşimler, merkezde olmasa da yakındaki bir tepeye inşa edilmiş bir kilisenin hakimiyetindedir. Ancak Sovyet döneminde birçok kilise yıkılmış veya depoya çevrilmiştir. Yeni inşa edilen kiliseler genellikle eski örneklerin zayıf kopyaları, gerileyen bir geleneğin ilkel ifadeleridir. Duvarlarla çevrili küçük kentsel yerleşimlerin ortaçağ yapısından çok az kalıntı.

Gürcistan bir başkanlık cumhuriyetidir. Bakanlara resmi olarak devlet bakanı başkanlık etse de, cumhurbaşkanı aynı zamanda icra başkanıdır. Tek kamaralı parlamento (225 üyeden oluşur) nisbi sistemle ve karışık çoğunlukla seçilir. Başkanın Georgia Yurttaşlar Birliği son parlamento seçimlerini kazandı. Parlamentodaki diğer iki parti Sanayiciler Birliği ve Gürcistan Diriliş Birliği’dir.

Devlet refah sistemi verimsizdir ve çok az kaynağa sahiptir. Emekli maaşları asgari geçimin yalnızca beşte birini sağlıyor, zayıf bir şekilde hedefleniyor ve çok fazla yararlanıcıyı kapsıyor. Yardımın çoğu Abhazya’daki ülke içinde yerinden edilmiş insanlara gidiyor. Çok sayıda uluslararası ve hükümetler arası kuruluş, refah sistemini iyileştirmek için çalışıyor.

Gürcistan bayrağının anlamı

Gürcü bayrağının beyaz zemini saflığı sembolize ederken, ortasında onu dörde bölecek şekilde konumlandırılan kırmızı haç ve kenarlardaki diğer haçlar Orta Çağ Gürcü Krallığı’nda olduğu gibi dine bağlılığı temsil etmektedir.

Gürcistan’ın başkenti

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’tir.

Para Birimi Gürcistan

Gürcü para birimi Gürcü lari’dir.

Gürcistan ile Türkiye arasındaki saat farkı

Türkiye Gürcistan’ın bir saat gerisindedir. Gürcistan’da saat 21:15 iken Türkiye’de 20:15’tir.

Fransa hakkında her şey;  Fransa bayrağının anlamı nedir, Fransa'nın başkenti neresidir?  Saat farkı nedir, para birimi nedir?

Fransa hakkında her şey; Fransa bayrağının anlamı nedir, Fransa’nın başkenti neresidir? Saat farkı nedir, para birimi nedir?

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası