Hayalet Köy Olarak Bilinen Kayaköy’ün Hikayesine Tanık Olun

Kayaköy, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı tanınmış bir mahalledir. Burası çok farklı iki yerleşim alanına sahip. Bunlardan ilki turizmde oldukça önemli bir yere sahip olan ve Livissi olarak bilinen ilçedir. 19. yüzyılın başlarında kurulan bu mahalle büyüyerek 3.000 kişilik bir şehir haline geldi. Evler 1957 Fethiye depreminde yıkılmış olsa da yaşayan bir müze niteliğinde olması turistlerin ilgisini çekiyor.

Diğer mahalle ise 1512’den beri Osmanlı tapu kütüklerine kayıtlı olan Kayı köyü. Oğuzların Kayı boyuna mensup Türkmenlerin buraya yerleştiklerine dair kanıtlar var.

Peki Kayaköy neden terk edildi? O zamanlar 3500’den fazla kişinin yaşadığı Kayaköy’ün terk edildiğine dair birçok söylenti var. Bunlardan biri de Kurtuluş Savaşı’nda insanların savaşla birlikte kaçıp erimesidir. Ancak bu köyün dağılma tarihinin Birinci Dünya Savaşı’na kadar dayandığı söylenmektedir. Savaş sırasında dalgalar halinde boşalan Levissi’den hayatta kalan son kişiler, 1923’te mübadele nedeniyle göç etmek zorunda kaldı. Kurtuluş Savaşı ve mübadelenin etkisiyle köydeki Rumlar köyden ayrılınca köy bugünkü halini almış.

Mübadeleden sonra Kayaköy, Rumeli Müslümanlarına verildi. Köyün engebeli arazi koşullarından dolayı burada değil, çevredeki daha düz alanlarda yaşamayı tercih ettiler. Yol boyunca köydeki terk edilmiş evlerin cam, pencere ve kapı gibi bazı kısımlarını söktüler. Böylece tamamen bir hayalet köye dönüşen Levissi, 1957 depreminden sonra tamamen sessizliğe büründü.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası