İstanbul Boğazının Karadeniz’e Açılan Noktası ve Beykoz’un En Meşhur Köyü

Anadolufeneri küçük bir yarımada üzerine kurulmuş bir köy. Burası 1658 yılında kurulmuş. Beykoz’un en ünlü köylerinden biri olan Anadolufeneri, adını burada bulunan deniz fenerinden alıyor. 2014 yılında alınan bir kararla burası mahalle statüsüne girmiş ancak hem ekonomik faaliyetler hem de köyün genel ortamı kentleşmeden uzak bir hayat taşıyor.

Bu köyün ilk kuruluş sebebinin deniz fenerini yakmaya gelenlerin köye yerleşmeleri olduğu sanılmaktadır. Fenerin kesin tarihi bilinmiyor. Araştırmalara göre köy ve deniz feneri hakkında en net bilgi 1755 yılında bölgede ahşap bir deniz feneri olduğu ve bu fenerin 1834 yılında bugünkü haline dönüştürüldüğüdür.

Anadolufeneri’nde yaşayanların bir kısmı Kafkas göçmenleridir. Bir kısmı asker olarak Girit’ten gelip yerleşmişlerdir. Buranın en önemli özelliği boğaz çıkışında son koya sahip olmasıdır. Bu nedenle Donanmanın İstanbul Boğazı çıkışlarını gözetlediği konum, köyün aşağısında bulunan bir radar ünitesi tarafından sağlanmaktadır.

Anadolufeneri, 1980’lerin sonuna kadar askeri bölge statüsündeydi. Daha sonra, kısmen bu durumdan çıkarıldı. Anadolufeneri’nin ilk ve tek kadın muhtarı Meliha Elçioğlu’nun köyün kalkınmasına büyük katkısı olduğu iddia ediliyor. Köy yollarını genişletmek, belediye otobüsünü köye bağlamak, köydeki ilkokul binasını yenilemek yaptığı işlerden bazıları.

Anadolufeneri’nin korunması, ormanların ve doğal yaşamın varlığını sağlamıştır. Buradaki ormanlarda ceylanlar, yaban domuzları, çakallar ve çeşitli kuş türleri yaşıyordu. Yangın, bölgedeki çalışmalar ve 3. köprü nedeniyle mevcut ormanların büyük bir kısmı yok oldu.

1880 yılında köyde; II. Abdülhamit tarafından yaptırılan “Hamid-i Evvel Camii” bulunmaktadır. Aynı zamanda Bizans döneminden kalma Yoros kalesi de burada yer almaktadır.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası