Karagül Diyarı Halfeti Hakkında Her Şey

Halfeti, Şanlıurfa ilinin batısında yer alan bir ilçedir. MÖ 855 yılında Asur kralı III. Şalmanassar tarafından kurulduğunda ‘Şitamrat’ olarak adlandırılan bu bölge Hititler, Asurlular, Medler, Persler, Makedonlar, Selevkoslar ve Partların idaresinde kalmıştır. Bu kadar çok medeniyet görmek Halfeti’yi tarihi güzelliklerle dolu kıldı. Aynı zamanda kültürünün çeşitliliğine de katkıda bulunmuştur.

Birecik Barajı’nın yapılması ve evlerin sular altında kalması sonucu ilçenin yüzde 80’i 15 kilometre uzaklıkta kurulan yeni yerleşim merkezine taşındı. Taş mimari ile inşa edilmiş evlerin ve camilerin sular altında kaldığı mahalle, doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor.

Fırat nehrinin aşağısındaki taş mimarisiyle Halfeti, ‘Saklı Cennet’, ‘Kayıp Şehir’ olarak da anılmıştır. Son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin gözbebeği haline gelmiştir.

Türkiye’den 11, dünyadan 208 şehrin katıldığı Uluslararası Koordinasyon Komitesi toplantısında ‘Cittaslow’ yani ‘Sakin Şehir’ unvanını alan şehirlerden biridir.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası