Kommagene Krallığının En Büyük Dört Şehrinden Biri ve Gaziantep’in Simgesi

Zeugma Antik Kenti aslında iki kentin birleşiminden oluşuyor. Zeugma Antik Kenti, Büyük İskender’in generallerinden I. Seleukos’un kurduğu ‘Selevkaya Fırat’ ile eşi Apama’nın kurduğu ‘Apama’ kentlerinin M.Ö. 300 yıllarında bir köprü ile birbirine bağlanmasıyla oluşmuştur.

İki şehir Fırat’ın iki yakasında yer alıyor. Şehirlere doğru yapılan köprü sayesinde Zeugma bugünkü adını alıyor. Yaklaşık 20 bin dekarlık bir alanı kaplayan İpek Yolu üzerindeki bu şehir, yüzölçümü ve nüfusu itibariyle Kommagene Krallığı’nın en büyük 4 şehrinden biriydi. MS 1. yüzyılda Roma İmparatorluğu topraklarına girmiştir.

Roma İmparatorluğu topraklarına girdiğinde şehrin adı ‘köprü, kapı’ anlamına gelen Zeugma olarak değiştirilmiştir. 252 yılında Sasani İmparatorluğu’nun kralı I. Shapur, Zeugma’yı Roma’dan aldı ancak bir süre sonra şehir yeniden Roma’nın eline geçti. Şehir 601’den sonra İslam’ın saldırısına uğradı ve terk edildi. 901 ile 1200 yılları arasında İslami yerleşim yerleri burada kurulmaya başlandı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası