Likya’nın En Önemli ve En Eski Şehirlerinden Birini Keşfe Çıkın!

Patara antik kentinde göreceğiniz önemli yapılardan bazıları Roma zafer takı, tapınaklar, nekropol alanı, deniz feneri, bouleuterion (meclis binası), şehir kapısı, tiyatro binası, kiliseler, hamamlar (Bagno di Nerone, Bagno) di Vespasiano), granarium (tahıl ambarı) ve depolar.

Patara, ilginç bir antik kent olmasının yanı sıra muhteşem Patara kumsalı ve Caretta Caretta kaplumbağalarının üreme alanları ile ünlüdür. Yaz aylarında birçok kişi Patara plajına akın eder. Kaplumbağaların yumurtladıkları ender yerlerden biri olduğu için burası Yaban Hayatı Koruma Vakfı tarafından korunuyor.

Patara kentinin kalıntıları Gelemiş köyüne ulaşmadan başlar. Kentin nekropolünde Likya tipi lahitler ve Roma lahitleri görülmektedir. MS 1. yüzyılın sonlarında inşa edilen Gelemiş Köyü’nden 2 km sonra yol kenarından görülebilen muhteşem bir Zafer Takı bulunmaktadır.Tepenin yamacında yer alan tiyatro, MS 1. yüzyılda inşa edilmiştir. İmparator Antoninus Pius’un hükümdarlığı.

Bazı yapılar hakkında mutlaka görmeniz gereken önemli bilgiler şu şekildedir:

Bouleuterion

Likya Birliği’nin seçilmiş temsilcilerinin buluştuğu meclis binası burası. Ortalama bir bouleuteriondan daha büyük, 1000 tekrar yapılabilir. Tiyatro benzeri bir oturma düzenine sahiptir. Yakın zamanda restore edilerek ziyarete açılmıştır.

Amfitiyatro

6000’den fazla kişilik kapasitesi ile Anadolu’nun en büyük amfi tiyatrolarından biridir. Amfi tiyatronun girişi tipik Roma tiyatrolarından farklıdır. Tonozlu bir girişi olmadığı için Helenistik gelenekten Roma mimarisine geçişin bir örneğidir.

deniz feneri

Dünyanın en eski deniz fenerinin kalıntıları Patara sahilinde kum birikintilerinin altında bulundu. Deniz feneri beş katlı bir apartman kadar yüksekti. Bronz bir yazıt, deniz fenerinin MS 64-65 yılları arasında Roma imparatoru Nero tarafından yaptırıldığını göstermektedir.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası