Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a Çıktığı Noktaya Dikilen Anıt

Samsun’un şeref anıtı, şehrin merkez ilçesi olan İlkadım’da bulunuyor. Bu anıt Atatürk’ün Samsun’a çıktığı yere dikilmiştir. Atatürk Parkı içinde yer alan Samsun Şeref Anıtı, Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcını, yani Atatürk’ün Samsun’a gidişini simgeler. 15 Ocak 1932’de resmi açılışı yapılan anıt, Cumhuriyet tarihinin on üçüncü, Heinrich Krippel’in Türkiye’deki dördüncü anıtsal eseridir.

Şeref Anıtı’nın yapılması fikri, dönemin Samsun Valisi Kazım Paşa tarafından ortaya atılmıştır. 19 Mayıs 1927’de temel atma töreniyle inşaatına başlandı. İnşaat için Heinrich Krippel ile 37.000 $’lık anlaşma sağlandı. Krippel, anıtın büyüklüğü ve detayı için Atatürk’ün Ankara’daki konutuna gitti.

Heykelin bronz dökümü Viyana’da yapıldı. 32 parçada döküm işlemi tamamlandıktan sonra her parça ayrı ayrı paketlenerek 15 Ekim 1931’de Nicea Vapuru ile Samsun’a nakledildi. Gümrükleme sırasında 40.000 lira gümrük vergisi talep edildi. Taşra teşkilatlarında vergi ödenemediğinde toplum üzerinde olumsuz bir etki yaratmayacak şekilde merkezi bütçeden karşılanırdı.

Heykelin gümrükten geçmesinin ardından montaj süreci başladı ve heykel 29 Ekim 1931’de kaideye yerleştirildi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası