Petra Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir? Petra Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Petra Antik Kenti Nerede?

Tarihi ve kültürel değeri ile tanınan Petra antik kenti, Ortadoğu’nun önemli simgelerinden biridir. Petra Antik Kenti, Ürdün’de yer almaktadır. Ürdün’deki Petra antik kenti de Wadi Musa bölgesine bağlı. Ayrıca Petra antik kenti, Kızıldeniz’in en kuzeyinde yer alan Akabe Körfezi’ne yaklaşık 130 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Ayrıca Ürdün’ün başkenti Amman, Petra antik kentine 250 kilometre uzaklıktadır.

Petra antik kentine nasıl gidilir?

Petra antik kentine gitmek için önce Ürdün’e gitmelisiniz. Petra’ya en yakın havalimanı olan Kral Hüseyin Havalimanı, Akabe’ye 128 km mesafededir. Akabe Kral Hüseyin Havalimanı’ndan özel araçla yaklaşık 2 saatte antik kente ulaşabilirsiniz. Ayrıca Ürdün’ün başkenti Amman, Petra antik kentine yaklaşık 250 kilometre uzaklıktadır. Araçlarla 3-4 saatte şehre ulaşabilirsiniz. Ürdün’ün komşuları Mısır, İsrail ve Suudi Arabistan vatandaşları da Petra antik kentini ziyaret edebilirler.

petra hakkında bilinmesi gerekenler

Hor Dağları’nın eteğinde kurulmuş olan Petra antik kenti, dağlara oyulmuş bir antik kenttir. Kumtaşı kayalardan oluşan antik kent, kırmızıya dönmüştür. Petra kenti M.Ö. 6. yüzyılda Nabatean halkının başkenti olarak belirlendi. Çölün ortasında sofistike bir şekilde yaratılan Petra, geçmişten günümüze ayakta kalmayı başarmıştır.

Petra’ya ne zaman gidilir?

Ürdün’de bulunan Petra antik kenti her mevsim rahatlıkla ziyaret edilebilecek bir kent. Yazın hava çok sıcak olduğu için turistler genellikle bahar aylarında şehre gitmeyi tercih ediyor. Yaz aylarında Ürdün’de hava sıcaklığı 36 dereceye ulaşabilir. Ürdün’de fazla nem yok. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında Petra çok ziyaret edilir. Günlük geziler için iyi bir planlamaya da ihtiyacınız olabilir. Petra antik kentinde gezilecek çok güzel yerler var. Özellikle As-Siq, Yüksek Altar ve Küçük Petra da yapısı ve özellikleri ile gezilecek en güzel yerlerden biridir.

Petra’da konaklama fırsatı

Ürdün’deki Petra antik kenti UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. Ayrıca bu ağ tüm yıl boyunca çok sayıda turisti ağırlamaktadır. İki dağ arasına kurulmuş devasa antik kenti ziyarete gelenler, bölgedeki otellerde konaklayabiliyor. Sıcak bir iklime sahip olan Petra’da her bütçeye uygun konaklama oteli bulunuyor. Özellikle Valle Musa bölgesinde lüks oteller bulunmaktadır. Rezervasyon, otelde konaklamadan en az bir hafta önce yapılmalıdır.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası