Safranbolu Evleri Nerede? Zamanda Yolculuk Yapmanızı Sağlayacak Safranbolu Evlerinin Mimari Özellikleri

Ünlü Safranbolu evleri, 18. ve 19. yüzyıl Türk toplumunun tarihini, kültürünü, ekonomisini, teknolojisini ve yaşam biçimini yansıtan mimari bilgilerle inşa edilmiştir. Şehirdeki yaklaşık 2.000 geleneksel yapının 1.008’i tescilli ve kanunla korunuyor.

Safranbolu tescilli tarihi evlerin başında 1 özel müze, 25 cami, 5 türbe, 8 tarihi çeşme, 5 hamam, 3 han, 1 tarihi saat kulesi, 1 güneş saati, yüzlerce ev ve saray bulunmaktadır. Bunlara höyükler, tarihi köprüler ve kaya mezarları da ekleniyor. 1797 yılında Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılan saat kulesi ve Hıdırlık tepesinin restorasyon çalışmalarının ardından konaklayabileceğiniz Cinci Han, Yemeniciler Arastası’ndan gelen yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

19. yüzyılın sonunda Safranbolu’da 28 cami, 2 Rum Ortodoks kilisesi, 13 tekke (Nakşibendiye ve Halvetiye), 2 kütüphane, 2937 öğrencili 191 okul, 12 Rum medresesi, 8 Rum okulu, 1 telgrafhane, 24 han bulunuyordu. , 11 hamam, 940 dükkân vardı.

Tarihi Safranbolu şehri, dar sokaklara ve birbirine yakın evlere sahiptir. Bir vadide yer alan evler güneşte birbirini engellemez.

Genellikle iki katlı evlerin bodrumları hayvanları beslemek veya yakacak odun ve odun depolamak için kullanılır. Özel alanlar yukarıda listelenmiştir. Zemin katlar genellikle taştan yapılmıştır ve tavanları üst katlara göre daha yüksektir. Evin üç katı varsa, orta kattaki tavan nispeten alçaktır. Ayrıca evlerin pencereleri uzun ve dardır.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası