Selimiye Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Selimiye Camii Tarihi Ve Özellikleri…

Değerli bir tarihi ve kültürel miras olan Selimiye Camii ibadete açık olup, dini gün ve gecelerde Müslümanlar tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Osmanlı-Türk mimarisinin en değerli eserlerinden biri olan Selimiye Camii, yapımında kullanılan malzeme ve işçilik ile oldukça özgün bir eserdir.

Selimiye Camii nerede?

Selimiye kelimesi beyaz ve açık pembe renkleri temsil etmektedir. Aynı zamanda güzel işlemeli ipek kumaş anlamına gelir. Kumaşa bu isim, dokunduğu yerin İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunan Selimiye olması nedeniyle verilmiştir. Herkes tarafından beğenilen ve sıklıkla ziyaret edilen cami, tarihi önemi ile yapıldığı günden itibaren merak uyandırmayı başarmıştır. Onun özellikleri Mimar Sinan’a olan derin sevgi ve saygıyı daha da artırmaktadır. Selimiye Camii, tarihi ve doğal güzelliği ile ilham veren ilimiz Edirne’de yer almaktadır.

Selimiye Camii nasıl gidilir ?

Selimiye Camii, Edirne’nin merkezinde yer almaktadır. Tarihi cami, Mimar Sinan Caddesi üzerinde yer almaktadır. Şehre ulaşım, şehir dışından yolcu otobüsleri ve özel araçlarla rahatlıkla sağlanabilmektedir. İstanbul ile Edirne arası mesafe oldukça yakındır. Edirne şehir merkezine iki buçuk saat gibi kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Edirne’ye vardıktan sonra ünlü Selimiye Camii’ne taksi, özel araç veya toplu taşıma araçları ile yolculuk yapabilirsiniz. Otogardan Selimiye Camii’ne gitmek isteyenler minibüsleri tercih edebilir. Edirne merkezden yürüyerek camiye ulaşabilirsiniz.

Selimiye Camii’nin tarihi ve özellikleri

Edirne; Çarşıları, köprüleri, tarihi evleri, camileri ve en önemlisi meşhur Selimiye Camii ile nadide bir şehirdir. Ülkemize ilk defa gelenleri ağırlayan Edirne, sınır şehri olma özelliği ile de farklı bir turistik öneme sahiptir.

Edirne’ye ayak basan herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken Selimiye Camii, Osmanlı hükümdarı II. Selim’den Mimar Sinan’a yaptırılmış ve 14 Mart 1575’te hizmete açılmıştır. Mimar Sinan’ın bir şaheser olarak nitelendirdiği ve 80 yaşında tamamladığı cami, Osmanlı-Türk mimarisinin en güzel örneklerinden biridir.

Selimiye Camii; mermer, taş, çini, sedef ve ahşap gibi pek çok desen süslemeyi bünyesinde barındırmakta ve oldukça zengin ve etkileyici bir görsellik ortaya koymaktadır. Selimiye Camii, 2011 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Selimiye Camii’nin ortasındaki 12 sütunlu mermer harap müezzin ve Edirnekari’nin altın varaklı kalem işleri, klasik dönemi yansıtan en seçkin örnekleri oluşturmaktadır. Selimiye Camii’nin meşhur çinileri özel olarak tasarlanmış ve İznik’te sırat tekniği kullanılarak üretilmiştir.

Selimiye Camii toplam 2475 metre alan üzerine inşa edilmiştir. Mimar Sinan’ın bu muhteşem eserinin kubbesinin çapı 43.28 metre, çapı ise 31.30 metredir. Kubbenin ağırlığı ortalama 2.000 tondur. Kubbe 8 sütun üzerinde tüm görkemiyle duruyor. Selimiye Camii’nin uzaktan bakıldığında bile görülebilen dört minaresi vardır. Caminin minareleri 3.80 metre çapında ve 70.89 metre yüksekliğindedir.

Selimiye Camii’nin minareleri daha önce hiç uygulanmamış özel bir teknikle yapılmıştır. Selimiye Camii’nin içinden yapılan minareler görünmüyor. Bu nedenle mimari yapının anlaşılması kolaydır. Minarelerin her birinin üçer şerefeli olması tarihi yapıya ayrı bir estetik katmaktadır. Bu şerefelere üç farklı şekilde ulaşılabiliyor olması caminin öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor. Bu yollar birbiriyle örtüşmez. Böylece bu sokaklardan ayrılan insanlar hiç görülmüyor.

Selimiye Camii’nin yapımında 15 bin kişi çalıştı. 1575 yılında yapımı tamamlanmıştır. Tamamlanmasının ardından görkemli yapı hizmete açılmıştır. Selimiye Camii’nin yapımı 7 yıl sürmüştür. Genişliği ile cami aynı anda 6.000 kişinin ibadet etmesine olanak sağlıyor. Osmanlı döneminde sefere çıkan ordu bu camide namaz kılmak için durmuş. Caminin ibadete açılması II. Selim’in vefatından sonra olmuştur. Sultan II. Selim caminin tamamlandığını göremedi.

1568 yılında yapımına başlanan Selimiye Camii, Yıldırım Bayezid tarafından geliştirilmiş ve birçok alanda ibadet amacıyla kullanılmıştır. İslam ve Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini bünyesinde barındıran eser, iç yapısında daha birçok güzellik barındırıyor. İnce ve zarif minareleriyle seçkin bir cami olan Selimiye, Selimiye Camii ve Külliyesi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası