Tam 10 Şehri Sulayarak Denize Dökülen Türkiye’nin En Uzun Akarsuyu

Kızılırmak, Sivas’ın İmranlı ilçesinde, Kızıldağ’ın eteğinde doğar. Samsun’un Bafra ilçesinde de denize dökülmektedir. Toplam uzunluğu 1355 kilometre olan bu akarsu, Türkiye’nin kendi sınırları içinden doğan ve sınırları içinde denize dökülen en uzun nehridir.

Kızılırmak sırasıyla şu illerden geçmektedir:

Kızılırmak, Delice Nehri, Devrez ve Gökırmak gibi birçok dereyi toplayarak denize dökülür. Kızılırmak’ın Karadeniz’e döküldüğü bölgede 56.000 hektarlık bir delta bulunmaktadır ve bu deltanın adı Kızılırmak Deltası’dır. Kızılırmak Deltası, Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından biridir.

Kızılırmak üzerinde 12 adet baraj ve hidroelektrik santral bulunmaktadır. Ülkenin enerji üretiminde büyük öneme sahip olan Kızılırmak, geçtiği illerde tarımsal arazi sulama faaliyetlerinde de kullanılmaktadır.

İrili ufaklı birçok gölün bulunduğu Kızılırmak Deltası, özelliklerini koruması açısından oldukça önemlidir. 321 kuş türünün bulunduğu delta, bitkiler açısından da önemli.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası