Tarihi, Gezilecek Yerleri ve Diğer Tüm Detaylarıyla Galata Köprüsü

Tarih boyunca Haliç üzerine birçok köprü yapılmıştır. Haliç’in iki yakasını birbirine bağlayan bu köprülerin tarihi 6. yüzyıla kadar uzanıyor. Burada yapılan ilk köprü I. Justinianus tarafından yaptırılmıştır. Aghios Khalinikos Köprüsü olarak bilinen bu yapının tam yeri bilinmemekle birlikte Eyüp ile Sütlüce arasında olduğu tahmin edilmektedir.

İstanbul’un fethi sırasında Fatih Sultan Mehmet bir köprü yaptırdı. Bu köprü Ayvansaray ile Kasımpaşa arasındaydı. 1502’de ilk kalıcı köprüyü inşa etme planları tartışıldı. İlk denemeII. Bayezid döneminde oldu ama yapılamadı.

19. yüzyılda Azapkapı ile Unkapanı arasında, II. Mahmut tarafından bir köprü yaptırılmıştır. Bu köprü 1912’de yıkıldı. İlk modern Galata köprüsü Cisr-i Cedid olarak biliniyordu. Bezm-i Alem Valide Sultan tarafından yaptırılan ve 18 yıl kullanılan bu köprüde gişeler vardı.

Daha sonra Sultan Abdülaziz tarafından Fransa ve Almanya tarafından birkaç köprü yaptırılmıştır. Bugün Aralık 1994’te yapımı tamamlanan yeni Galata Köprüsü kullanılıyor.Eminönü ile Karaköy’ü birbirine bağlayan bu köprü 490 metre uzunluğunda ve 80 metre açılabilir. Üzerinden tramvay geçiyor. Dünyada tramvayın üzerinden geçebileceği ender sallanan köprülerden biridir.

Günümüzde İstanbul’un geleneksel simgelerinden biri haline gelen Galata Köprüsü, kültürel değeri nedeniyle birçok yazar, ressam, sinemacı ve oymacıya konu olmuştur.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası