Türkiye’de İhtişamları ile Tarihe Meydan Okuyan Birbirinden Güzel 10 Saray ve Kasır

Çifte Saraylar, biri Avrupa tarzında, diğeri Osmanlı tarzında inşa edilmiş iki ayrı yapının varlığına atıfta bulunarak “Çifte Saraylar” olarak adlandırıldı.

Çifte Saraylar, İstanbul’da inşa edilen ilk Avrupa tarzı yapılardan biridir. Padişah II. Mahmut, modernleşme hareketlerinin bir parçası olarak, Batı üslubunun mimari özelliklerini Osmanlı saray mimarisine entegre etmek istemiştir. Bu nedenle, sarayın Avrupa tarzı kısmı Fransız mimar Alexandre Vallaury tarafından tasarlanmıştır. Çifte konaklar birçok farklı işlev için kullanılmıştır. Padişah II. Mahmut sarayın bir bölümünde ikamet ederken, diğer bölümünde çeşitli törenler yapılırdı. Ayrıca sarayın bazı bölümleri müze olarak kullanılmıştır.

Bugün Double Palaces, İstanbul Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Fakülte bünyesinde yer alan Mimarlık Müzesi, Çifte Sarayların tarihi hakkında bilgi vermektedir. Saray bahçesi de halka açık ve İstanbul’un en güzel manzaralarından birini sunuyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası