14 yıl önce tesadüfen bulundu: Samsun Müzesi’nde mamut fosili bulundu

SAMSUNGKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından 13 Mart’ta açılışı yapılan ve 15 bin metrekare alana sahip, mimarisi Karadeniz’in dalgalarından ilham alan Samsun Müzesi, Hitit döneminden kalma eserlerin yer aldığı, Pers, Roma, Doğu Roma, Selçuklu ve Osmanlı.

Müzede ayrıca Amisos Antik Kenti’nden eserler ile Ladik ilçesinde 14 yıl önce eski bir madende tesadüfen bulunan Amisos mozaiği, bronz atlet heykeli, takılar ve Helenistik döneme ait eserler yer alıyor. mamut (fil familyasından bir hayvan türü) fosilo da açığa çıkmaya başladı.

Samsun Müzesi Arkeologu Uğur Akyüz, mamut fosillerinin ilk olarak Karadeniz’de Samsun’da bulunduğunu söyledi.

Fosillerin yanı sıra mamut ve yabani at dişlerinin de bulunduğunu belirten Akyüz, şöyle konuştu: “Mamutun azı dişi ve üst çenesi Ladik ilçesindeki eski bir kömür madeninde bulundu. Aynı yerde başka fosiller de bulundu. “Bu fosilleri ilk kez müze binamızda sergilemeye başladık. Fosiller bize 1-2 milyon yıl önce denizlerin çekilmeye başladığını, karaların oluştuğunu ve karada yaşamın başladığını gösteriyor” dedi.

14 yıl önce tesadüfen bulundu: Samsun Müzesi'nde mamut fosili bulundu - 2

Karadeniz’in başka yerlerinde henüz mamut fosiline rastlanmadığını belirten Akyüz, şöyle konuştu: “Bu bulunmayacağı anlamına gelmiyor ama şu anda sadece Samsun Müzesi’nde 1 adet mamut fosili var. 10 tanesi bize teslim edildi. Yıllar önce ancak Samsun Müzesi tadilat nedeniyle kapatıldığı için yeni müzenin açılması bekleniyordu.” İlk kez sergilendi ve sergilenmeye başlandı” dedi.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir