Antalya’da turist tekneleri yaz sezonu için gün sayıyor

Bölge ekonomisine önemli katkı sağlayan yat ve tekneler yaz sezonunun vazgeçilmezleri arasında yer alan mavi yolculuklara hazırlanıyor. 1 Nisan’dan itibaren sezonu açacak yat ve tekneler, günlük ve haftalık gezi programlarıyla turistleri deniz ve doğanın iç içe geçtiği koylara götürecek.

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz Deniz Denizcilik Odası (İMEAK) Antalya Şube Başkanı Ahmet Çetin, Antalya’da günlük 5 bin kayıtlı ticari ve özel gemi bulunduğunu söyledi. Turların Kalkan, Kaş, Demre, Üçağız, Kumluca, Adrasan, Kemer, Kaleiçi, Manavgat ve Alanya bölgelerinde gerçekleştiğini belirten Çetin, Kaş, Üçağız ve Adrasan’da yerli turist yoğunluğunun daha fazla olduğunu kaydetti.

Mavi yolculuklara yabancı turistlerin de büyük ilgi gösterdiğini belirten Çetin, şöyle konuştu: “1 Nisan’dan itibaren tüm ticari deniz araçlarımız denizde olacak. Bu yıl deniz turizmine yönelik özellikle Avrupalı ​​turistlerden daha fazla katılım bekliyoruz. Geçen yıla göre seyahat acentalarından aldığımız bilgiye göre 2024 “2023’ten daha iyi olacak.”

Yaz sezonunda faaliyet gösteren teknelerin kış sezonunu bakım ve onarımlarla geçirdiğini belirten Çetin, turizmcilerin yaz sezonuna hazır olduklarını söyledi.

“ŞEHİRDE 300’E YAKIN SU SPORLARI PİSTLERİ VAR”

Çetin, kruvaziyer turizminde de Antalya’nın önemli bir potansiyele sahip olduğunu vurguladı. Antalya limanlarında “yüzen otel” olarak tanımlanan lüks yatların yaygınlaştığını söyleyen Çetin, geçen yıl Antalya’ya 44 yolcu gemisinin yanaştığını kaydetti. Lüks gemilerle gelen çok sayıda turistin kent merkezini ziyaret edip alışveriş yaptığını anlatan Çetin, tüccarlara da ciddi katkı sağladıklarını söyledi.

Antalya’nın su sporları açısından iddialı bir şehir olduğunu vurgulayan Çetin, şöyle konuştu: “Yerli ve yabancı turistlerin su sporlarına ilgisi büyük. Ekonomiye ciddi katkı sağlayan 300’e yakın su sporları kursu var. Mart ayı sonuna kadar hazırlıkları tamamlayacağız” diye konuştu. Deniz turizminde iyi bir sezon beklendiğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir