ASO Başkanı Ardıç, sanayicilerin vize sorununa çözüm çağrısında bulundu – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç, Oda’nın nisan ayı yönetim kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, ara malı fiyatlarındaki yüksek artışların üretimde aksamalara yol açtığını söyledi.

Reel sektörün yüksek faizli krediye erişimde sıkıntı yaşadığını belirten Ardıç, şöyle konuştu: “Öte yandan ticari kredi kartı limitlerinin sınırlandırılması biz sanayicileri de zor durumda bıraktı. Limitlerin gözden geçirilip revize edilmesi sektöre katkı sağlayacak. sanayicilerin likidite ihtiyaçlarını en azından bir ölçüde karşılıyor.” değerlendirmesini yaptı.

“SANAYİCİLER VİZE ALAMAZKEN İHRACAT HEDEFİNE NASIL ULAŞILACAK?”

Reel sektörün üretime devam edebilmesi için vergi borçlarının ertelenmesi veya taksitle ödenmesinin hayati önem taşıdığını belirten Ardıç, yaşadıkları vize sorununa da dikkat çekti.

Ardıç, sanayicilerin vize kuyruğunda kaldığını, birçoğunun da yurtdışına çıkmak için vize alamadığını belirterek, şöyle devam etti:

“Malların serbest dolaşımı için karşılıklı imza atıyoruz, mallarımızı serbestçe taşıyoruz ama üreten sanayicilerimiz sınırda bekliyor. Bu uygulama biz sanayiciler için ‘tarife dışı engel’ haline geldi. Orta Vadeli Program: 2026 yılı için 305 milyar dolar belirlendi.

Yeni pazarlara açılamadığımız, fuarlarda ürün sergileyip pazarlayamadığımız bir dönemde bu nasıl sağlanacak? Vize sorunumuz artık maddi sorundan çok daha önemli hale geldi. “Gerekirse teminat mektubu veririz, devlet garantörlük yapar, bu sorunun son bulması için gerekli tedbirleri alırız.”

Ardıç, özellikle doğrudan yabancı yatırımlarda güven oluşturmanın önemli olduğunu vurgulayarak, koordineli ve yapısal reformlarla desteklenen mevcut politikanın uygulanmasıyla Türkiye’ye yabancı sermaye girişinin hızlanacağını söyledi.

Mezun sayısının ve “mavi yakalı” eleman açığının hızla arttığını belirten Ardıç, istihdam politikasının da buna göre şekillendirilmesi çağrısında bulundu.

Ardıç, sağlıklı enflasyon yoluna girilebilmesi için kamu harcamalarının kısılması gerektiğini de söyledi.

“EKONOMİK PROGRAM ‘ÇOK YÖNLÜ’ BİR YAKLAŞIMLA REFORME EDİLMELİ”

Odanın Türkiye’nin en büyük teknoloji üssünü oluşturma yolunda ilk adımı attığını belirten Ardıç, şöyle konuştu:

“Ülkemizin ihracatının katma değerini artıracak vizyoner proje ‘ASO Ankara Teknoloji Üssü’ için harekete geçtik. Temelli sanayi havzasında 1,2 milyon metrekare alan üzerine kurulması planlanan üs, Teknolojiye dayalı sanayi ile girişimciliği buluşturacak, burada Ar-Ge ve inovasyon süreçlerine yön vereceğiz. “Ülkemizin Türkiye’nin en büyük teknoloji tabanına sahip, katma değeri yüksek bir ekonomiye ulaşması için dönüşümün gerekli olduğuna inanıyorum ve inanıyorum. heyecanlı.”

Türkiye’nin tasarruf, bütçe ve dış ticaret açığı bulunduğunu belirten Ardıç, şöyle konuştu: “Türkiye’nin ekonomik programı, mevcut ekonomik koşullar, uluslararası faktörler ve toplumsal dinamikler ve birçok faktör dikkate alınarak çok yönlü bir yaklaşımla yeniden şekillendirilmelidir. Bu programın uygulanmasında “Bir yaklaşım benimsenerek, farklı paydaşların görüşleri dikkate alınmalı ve ortak akılla toplumsal uzlaşmaya varılmalıdır.”

NTV’yi sosyal medyada takip edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir