Avrupa’nın en büyük şehrinden “yeşil kaçış”: Adalar

Huzurun, doğanın ve tarihin buluştuğu İstanbul adaları BBC’nin gezi programlarına dahil oldu. Arabaların yasak olduğu adalar, şehrin karmaşık ve çılgın temposundan kaçmak isteyenler için huzur dolu bir adres olarak nitelendirildi.

Adalar, diğer adıyla Prens Adaları, sadece İstanbulluların değil çevre illerden ve yurt dışından gelen turistlerin de gözdesi. BBC Travel’dan Richard Collett, Osmanlı İmparatorluğu’ndan izler taşıyan, yoğun şehir hayatından sıkılanların kaçtığı adalardan övgüyle söz etti.
İstanbul Anadolu Yakası’nın güney sahilinde yer alan seyrek nüfuslu adalar, “huzurlu kaçış” rotaları arasında yer almanın yanı sıra, İstanbul’un çok kültürlü geçmişine de ışık tutuyor. BBC’nin keşfedilecekler listesine dahil ettiği adalar irili ufaklı 9 adadan oluşuyor ve adalardan beşinde (Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada ve Sedef Adası) yerleşim var.
Bizans ve Osmanlı döneminde şehzadelerin sürgün edildiği adalarda araç kullanmak yasaktır. Kısa bir vapur yolculuğuyla ulaşabileceğiniz adalar, İstanbul’un çok kültürlü geçmişine ışık tutarken, Avrupa’nın en büyük şehri İstanbul’dan “yeşil bir kaçış” vaat ediyor.
BBC Travel’dan Richard Collett, “Adalarda sanki zaman durmuş gibi” diyor ve mimarinin geçmişi yansıttığını söylüyor. Bölge halkının “Acele etmeyin” mesajını dile getiren Collett, Adalar’ın sakin bir şekilde keşfedilmesi, farklı kültürlerin keşfedilmesi ve manzaranın tadını çıkarılması gerektiğini savunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir