Bakan Ersoy: 16 plajda daha mavi bayrak dalgalanacak – Son Dakika Türkiye Haberleri

Konuyla ilgili sosyal medya hesaplarından açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Türkiye’nin bu yıl mavi bayraklı plaj sayısında dünya üçüncülüğünü koruduğunu söyledi.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag merkezli Uluslararası Çevre Eğitimi Vakfı – FEE tarafından açıklanan Mavi Bayrak ödülü sıralamasında istikrarlı başarılarından dolayı gurur duyduklarını belirten Ersoy, birinci olma hedefine doğru kararlılıkla ilerlediklerini kaydetti.

TÜRKİYE’NİN 16 PLAJINA BİR MAVİ BAYRAK DAHA

Bakan Ersoy, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı iş birliğiyle yürütülen başarılı çalışmalar sayesinde sayının her geçen yıl arttığını belirterek, şunları kaydetti: Paylaşımında bu yıl Türkiye’de 16 plajda mavi bayrakların dalgalanacağını söyledi.

Bakan Ersoy, paylaşımında şunları kaydetti:

“Mavi Bayrak plajlarımıza çok yakışıyor. Bu yıl ülkemizden 567 plaj, 27 marina, 18 turistik tekne ve 9 bireysel yat Mavi Bayrak almaya hak kazandı. Bu yıl da dünya ülkeleri sıralamasında 3. sıramızdaki yerimizi koruyoruz. Bu başarının devam etmesinden açıkçası gurur duyuyoruz.” Zor ama ilk olma hedefimize kararlılıkla ilerliyoruz.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı iş birliğiyle yürüttüğümüz başarılı çalışmalar sayesinde mavi bayraklı plajlarımızın sayısını her yıl artırıyoruz. . Bu yıl ülkemizde 16 plajda daha Mavi Bayrak dalgalanacak. Tebrikler.”

EN MAVİ BAYRAĞI ALAN PLAJ BU YIL DA İSPANYA

Bu yıl dünyanın en çok mavi bayraklı plajına sahip olan ülke İspanya olurken, Yunanistan ikinci oldu. Türkiye’nin üçüncü sırada yer aldığı listede İtalya dördüncü, Fransa ise beşinci sırada yer aldı.

Türkiye’de bu yıl İstanbul’da 3, Balıkesir’de 3, Aydın’da 3, Antalya’da 2, Muğla’da 2, İzmir’de 1, Çanakkale’de 1, Tekirdağ’da 1, Bursa’da 1, Kırklareli’nde 1, artı 1 plaj bulunuyor. Yalova plajı Mavi Bayrak aldı Geçen yıl mavi bayraklı plajlar listesinde yer alan Sakarya, Düzce ve Edirne bu yıl listeye dahil edilmediğinden mavi bayraklı plaj sayısındaki artış 16 oldu.

Geçtiğimiz yıl 551 mavi bayraklı plaja sahip olan Türkiye’de aynı sayıda mavi bayraklı plaja sahip olan iller ise Samsun, Mersin, Kocaeli, Bartın, Ordu, Zonguldak ve Van oldu.

Bu yıl Antalya 233 plajla Türkiye’nin en çok mavi bayrak alan kenti olurken, Muğla 112 plajla ikinci, İzmir ise 64 plajla üçüncü sırada yer aldı. İzmir’den sonra sırasıyla Balıkesir, Aydın, Samsun, Çanakkale, Mersin, Kocaeli ve Tekirdağ en çok mavi bayraklı plaja sahip iller arasında yer alıyor.

50 ÜLKEDE UYGULANIYOR

Türkiye’de Mavi Bayrak programı, Avrupa Birliği’nin 1987 yılını çevre yılı ilan etmesiyle başladı. Halk sağlığının korunmasını ve bu çalışmanın çevre eğitimi ve bilinçlendirme faaliyetleriyle sürdürülmesini amaçlayan program, Türkiye’de 1993 yılında uygulamaya konuldu.

Program kapsamında 33 mavi bayraklı plaj, 38 marina, 51 turistik tekne ve bireysel yatlar 4 kriter ve 16 davranış kuralına göre inceleniyor.

Plajlar, sezon boyunca 15 günde bir yüzme suyunun analiz edilmesi, atık su arıtma tesislerinin uygunluğu, hassas doğal alanların korunması, cankurtaran ve ilk yardım malzemelerinin bulunması, acil durum planı, engellilere yönelik olanaklar, ayrı tesisler gibi zorunlu kriterlere göre inceleniyor. atık toplama, çevre eğitimi ve bilgilendirme.

Marinalar ve turistik tekneler de kurumsal sosyal sorumluluk ve vatandaşların tutumu açısından değerlendiriliyor.

TÜRÇEV koordinasyonunda uygulanan mavi bayrak programı, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE koordinasyonunda dünya çapında 50 ülkede uygulanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir