Bosna Hersek’teki savaşta yıkılan tarihi Sinan Bey Camii ibadete açıldı

Bosna Hersek’in Osmanlı Sadrazamı Sokullu Mehmed Paşa’nın damadı Sinan Bey tarafından 1570 yılında yaptırılan ve Sırp saldırıları sonucu yıkılan tarihi Cajnice caminin yeniden inşası için 2016 yılında açılış töreni düzenlendi. 8 Haziran 1992. Bosna Hersek Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İslam Birliği’nin desteklediği imar çalışmaları tamamlandı.

Caminin yanında bulunan Sinan Bey ve eşi Şemse Kadun’un mezar yerleri de yenilenerek binanın çevre düzenlemesi aslına uygun olarak yapıldı.

Proje kapsamında 16. yüzyılda inşa edilen caminin yıkılmasının ardından bölgede bulunan kalıntılar, imar çalışmalarında da kullanıldı.

Gorajde Müftüsü Remzi Pitic, yaptığı açıklamada hazırlıkları tamamladıklarını ve camiyi yeniden ibadete açmaya hazır olduklarını söyledi.

Caminin cuma namazı ile birlikte yeniden ibadete açılacağını belirten Pitic, şöyle konuştu: “Burası cuma günü açılmayı hak ediyor. Caminin yeniden ibadete açılmasından dolayı Allah’a şükürler olsun.”

Gorajde bölgesinde son 10 yılda üçüncü camiyi ibadete açacaklarını belirten Pitic, şöyle konuştu: “Daha yapacak çok işimiz var. Caminin yeniden inşa edilmesiyle Cajnice’nin yeni bir ruh kazanacağını ve yeni bir ruh kazanacağını düşünüyorum. Yeni bir ivme kazanacak ve Boşnaklar buraya daha sık gelme sebebi bulacak. Burada düzenli olarak bazı etkinlikler düzenlenecek. “Biz de 15 Eylül’de merkezi Mevlid programını bu camide yapmayı planladık” dedi.

Bosna Hersek'teki savaşta yıkılan tarihi Sinan Bey Camii ibadete açılıyor - 2

Pitic, caminin açılışını da organize ettiklerini, gelenlerin özel araçları yerine Gorajde’den belirli saatlerde kalkan otobüsleri kullanabileceklerine dikkat çekti.

Cami yıkılmadan önce 10 yaşında müezzinlik yapan Hadis Kustura da yeniden aynı yerde olmanın heyecanını dile getirdi.

1992 yılına kadar Cajnice’de yaşadıklarını, savaşın başlamasıyla birlikte başkent Saraybosna’ya gittiklerini anlatan Kustura, şöyle konuştu: “Ben bu camideki son müezzinlerden biriyim. Cemaatin çok olması Bu camiyle tekrar karşılaşmanın hissi olağanüstü ve kelimelerle anlatılamaz.” anlatılamaz.” dedi.

Camiye girip iki rekat şükür namazı kıldığını belirten Kustura, camide geçirdiği çocukluğuna dair çok güzel duygular beslediğini söyledi.

Bosna Hersek'teki savaşta yıkılan tarihi Sinan Bey Camii ibadete açılıyor - 3

Caminin yeniden inşasında emeği geçen başta Türkiye olmak üzere herkese teşekkür eden Kustura, şöyle konuştu: “Artık Cajnice’ye girdiğinizde sanki eski bir Bosnalı Müslüman mahallesine girmiş gibi hissediyorsunuz. Cami yıkıldıktan sonra buraya gelmek zor oldu. “.

Bosna Hersek’in mimari açıdan en güzel camilerinden biri olarak kabul edilen binanın yeniden açılışına ülke içinden ve dışından çok sayıda kişinin gelmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir