Çobanın keşfettiği mağarayı her yıl 200 bin kişi ziyaret ediyor.

2006 yılında Mersin’in Tarsus ilçesinde bir çoban tarafından bulunmuştur. Taşkuyu Mağarası, Adana Valiliği Tabiat Varlıklarını Koruma Daire Başkanlığı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü kararıyla 2014 yılında turizme açılmıştır.

Eshab-ı Kehf Mağarası’nın hemen yanında bulunan mağara, Tarsus Belediyesi ve Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından restore edildi. Birbirine bağlı galerilerin bulunduğu mağarada; Sarkıt, dikit, sütun duvarları, kaplama ve perde damla taşları, düzensiz oluşumlar ve mağara incilerinin örnekleri bulunmaktadır. Kumaşlara zarar vermeyecek şekilde inşa edilen merdivenleri, yaya ve seyir platformları ve özel aydınlatmasıyla dikkat çeken mağara, her yıl 200 bin yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

MAĞARA GİRİŞ ÜCRETSİZDİR

Kentin tarih ve tanıtım sorumlusu Nadir Durgun ise mağara hakkında detaylı bilgi verdi. Durgun, şunları söyledi: “Taşkuyu Mağarası, Tarsus’un 10 kilometre kuzeybatısında, Eshab-ı Keyf Mağarası’na 1 kilometre uzaklıkta bulunan bir mağaradır. Taşkuyu İlçesi sınırları içerisinde yer alan mağara, aslında 2006 yılında tesadüfen keşfedilmiştir. Üzerinden geçen yol çalışmaları sırasında keşfedilmiştir. Mağaranın önünde, burada hayvanların bulunduğu bir mağara bulunmuş ve tesadüfen bir mağara fark edip bunu yetkililere bildirmiş, meğerse burada, belediyelerin desteğiyle büyük bir mağara projesi hazırlanmışmış. Çukurova Kalkınma Ajansı ve mağaramız 470 metre uzunluğunda ve deniz seviyesinden yaklaşık 214 metre yükseklikte bulunmaktadır. Buradaki sıcaklık yaz ve kış 19 ila 24 derece arasında değişmekte olup nem oranı %78 ila 87 arasında değişmektedir. birbirine bağlı tüneller, her damlanın bıraktığı 200 yılda bir santimetrelik kireçtaşı halkası, diğer mağaralarda da görülmesi mümkün, eksantrik dediğimiz mağara incileri ve taş havuzları. Gerçekten görülmeye değer. Mağaraya giriş ücretsizdir. Sabah 06.00’dan akşam 18.00’e kadar ziyarete açık” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir