Debisi giderek artan Girlevik şelalesi ziyaretçilerini ağırlıyor

Munzur Dağı eteklerinde yer alan Kalecik köyünde 9 kaynak suyunun birleşmesiyle oluşan Girlevik şelalesi, dağlardaki karların erimesi ve bol yağışlar sayesinde coşkuyla akıyor.

Kent merkezine 35 kilometre uzaklıkta, 40 metre yükseklikten düşen şelale, artık yerli ve yabancı pek çok turiste ev sahipliği yapıyor.

21 Ekim 2021 tarihinde “Nitelikli Koruma Alanı Doğal Sit Alanı” olarak tescillenen şelale, yemyeşil doğası ve temiz havasıyla şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenlerin uğrak noktası olmaya devam ediyor.

“ÖZELLİKLE YURT DIŞINDAN İNSANLARIN İLGİSİNİ ÇEKİYOR”

Ziyarete gelen Gürkan Gürer, AA muhabirine, şelalenin ziyaretçilerine her mevsim farklı güzellikler sunduğunu söyledi.

Şelalenin Doğu Anadolu Bölgesi’nin ender doğal güzelliklerinden biri olduğunu belirten Gürer, şöyle konuştu: “Girevik şelalesinin tamamen doğal oluşumu yurt içinden ve özellikle yurt dışından insanların ilgisini çekiyor. Öyle bir çekim noktasındayız ki güzel. Bir Erzincanlı olarak buraya sık sık geliyorum, “Yemek yiyip piknik yapabiliriz. Şehirden ve hatta yurt dışından insanların burayı gelip görmelerini tavsiye ediyoruz.” dedi.

Gürer, bahar aylarında kar sularının erimesiyle şelalenin ayrı bir güzelliğe büründüğünü belirterek, şöyle konuştu:

“Bahar aylarında eriyen kar suyu ve etraftaki yeşillikler buraya ayrı bir güzellik katıyor. Kış aylarında ise şelalenin donması bize ayrı bir güzellik sunuyor, yaz aylarında ise burası bizi stresten uzaklaştırıyor. Özellikle yeşilliklerin, akan suyun ve arazinin sizi rahatlatmaması mümkün değil. Herkese tavsiye ediyorum.” “Gelip görmenizi tavsiye ederim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir