Divriği Ulu Cami ve Darüşşifasının restorasyonu tamamlandı

Sivas’ta Divriği Ulu Cami ve DarüşşifasıRestorasyon çalışmaları 2013 yılında tamamlandı. Sivas’ta Valilikten yapılan açıklamaya göre, “Anadolu’nun Elhamra’sı” olarak nitelendirilen 800 yıllık tarihi Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans sistemine bağlantısıyla 6 Mayıs Pazartesi günü açılacak.

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’nda incelemelerde bulunarak restorasyon sürecini yakından takip etti.

Titiz ve kapsamlı restorasyon çalışmasının başarıyla tamamlandığını belirten Şimşek, şöyle konuştu: “Buranın restorasyonunda emeği geçen Sayın Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza, milletvekillerimize, mühendisinden işçisine tüm çalışanlarımıza ve yetkili kurumlarımıza teşekkür ediyorum. eşsiz bir çalışma.” dedi.

2015 yılında restorasyonuna başlanan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’nda çatı değişimi, lazerle temizleme, enjeksiyon sistemi ve güçlendirme çalışmaları gibi müdahaleler yapıldı.

Cami çevresindeki 190 bina kamulaştırılarak çevre düzenlemesi yapıldı.

Ulu Cami ve Divriği Hastanesi'nin restorasyonu tamamlandı - 2

Anadolu beyliklerinden Mengücekoğulları döneminde hükümdar Süleyman Şah’ın oğlu Ahmed Şah tarafından 1228 yılında yaptırılan Divriği Ulu Camii 1280 metrekare alana sahip olup, caminin yanında Behram’ın yaptırdığı hastane de bulunmaktadır. Şah kızı Melike Turan Melek, aynı yıl 768 metrekarelik bir alan üzerinde yer alıyor.

Dini ve tarih turizmi açısından önemli bir eser olarak değerlendirilen Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası, mimari tarzıyla dikkat çekiyor. İspanya’nın Granada kentindeki İslam mimarisinin en önemli eserlerinden biri olan Elhamra Sarayı’na benzemesi nedeniyle Avrupalı ​​bilim adamları tarafından “Anadolu’nun Elhamra’sı” olarak değerlendirilen eser, mimari yapısıyla başta sanat tarihçileri olmak üzere mimar ve mühendisleri etkiliyor.

Darüşşifa Taç Kapısı, caminin Kuzey ve Batı Taç Kapısı ve Şah Mahfili Taç Kapısı kendine has süslemeleriyle göz kamaştırıyor.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir