Giresun’un Tamzara ilçesi ziyaretçilerini geçmişe yolculuğa çıkarıyor

Kara Denizİç Anadolu’ya bağlanan yol üzerinde yer alan mahalle, restore edilmiş evleri, yöresel dokusu, atmosferi ve kültürel dokusuyla insanlara şehrin stresinden uzak bir ortam sunuyor.

Tarihi ilçede 26 tescilli ev ve cami ile 4 çeşme bulunmaktadır. Ayrıca mahallede 70’e yakın eski bina var.

TamzaraGeçmişe kültürel bir yolculuk yapan ziyaretçiler, tarihi çeşmelerden akan soğuk sularda yüzlerini yıkayıp serinliyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1937 yılında imzaladığı kararname ile kooperatif kurularak oluşturulan Tamzara dokumalarının hazırlandığı atölyede turistler ürünleri hayranlıkla inceleme fırsatı buluyor.

Giresun'un Tamzara Mahallesi ziyaretçilerini geçmişe yolculuğa çıkarıyor - 2

Şebinkarahisar Belediye Başkanı Ömer Şentürk, Tamzara Mahallesi’ndeki tarihi yapıların 200 yaş civarında olduğunu söyledi.

Tamzara’nın özellikle yaz aylarında tercih edilen bir yer olduğunu belirten Şentürk, şöyle konuştu: “Tamzara’nın coğrafi yapısı gereği havası ve suyu ilçedeki diğer mahallelerden farklı. Umuyorum Tamzara önümüzdeki yıllarda turizmde daha iyi noktalara ulaşır. “. yıllar.”

Giresun'un Tamzara Mahallesi ziyaretçilerini geçmişe yolculuğa çıkarıyor - 3

“DOĞAL VE KÜLTÜR TURİZMİ DE TERCİH EDİLİYOR”

Sivas’tan Amasya’ya doğru yola çıktıklarını anlatan Tuncay Kaya, rotayı 60 kilometre uzatarak Tamzara’ya ulaştıklarını ve buna değdiğini söyledi.

Tamzara’nın çok güzel bir yer olduğunu vurgulayan Kaya, şöyle konuştu: “Tarihi dokusunun yanı sıra ortamı da çok güzel, temizliği ve havası dikkatimizi çekti. Burası her yönüyle farklı. Eşimle birlikte aldığımız karar ve evet, transit olarak burada durduk ama kesinlikle geri dönmeliyiz.”

Avrupa’daki her şeyi Türkiye’de bulabileceğinize işaret eden Kaya, “Yıllardır İsviçre’de yaşıyorum. Karadeniz’de İsviçre yapısını görebilirsiniz. Akdeniz’de İspanya’yı görebilirsiniz.”

Yüksekliğe bağlı olarak hava sıcaklığının değiştiğini belirten Kaya, şöyle konuştu: “Tamzara’ya vardık ve artık üşüdüm. Kızıma ‘Arabadan hırka çıkarayım mı?’ diye sordum. “Yazın ortasındayız diyorum, alçak rakımlarda bile yanıyorduk. Deniz kıyılarına gitmemeliyiz, doğa ve kültür turizmine de öncelik verilmeli” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir