Göreme Açık Hava Müzesi turistlerin ilgi odağı

Doğal, tarihi ve kültürel varlık olarak 6 Aralık 1985 tarihinde UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Göreme Açık Hava Müzesikayaya oyulmuş kilise, manastır ve şapellerin yanı sıra buralarda fresk adı verilen dini temalı duvar resimleriyle de dikkat çekiyor.

Başlangıçta kayaya oyulmuş şapeller bulunan, ancak Roma İmparatoru I. Konstantin’in 3. yüzyılda Hıristiyanlığa geçmesiyle birlikte şimdiki müze alanında sayıları hızla artan kiliselerin iyi korunmuş duvar resimleri misafirlerin ilgisini çekiyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müzeler arasında Türkiye’nin en çok ziyaret edilen 10 turistik merkezi arasında yer alan Göreme Açık Hava Müzesi, Ocak ayında 41 bin 889, Şubat ayında 45 bin 124, Şubat ayında ise 61 bin 987 turist tarafından ziyaret edildi. Mart ayında 126 bin 705, bu yıl ise nisan ayında 126 bin 705 turist ziyaret etti.

“BURADA BENZER FRESKLER VAR AMA AYNI DEĞİL”

Nevşehir Rehberler Odası Başkanı Özay Onur, Göreme Açık Hava Müzesi’nin Türkiye’nin en çok ziyaretçi alan 5 müzesi arasında yer aldığını söyledi.

Müze alanının tarih boyunca Hristiyanlık açısından önemli olduğunu ve burada birçok azizin manastırlarda yetiştiğini kaydeden Onur, müzenin bu anlamda inanç turizmine de hizmet verdiğini söyledi. Bölgede kayaya oyulmuş irili ufaklı çok sayıda kilisenin bulunduğunu belirten Onur, şöyle konuştu:

“Kapadokya, Hıristiyanlık tarihinde çok önemli bir yer tutar. MS 70’de başlayan ve 330’a kadar süren Hıristiyanların dışlanması sırasında Kapadokya vadilerinde saklanıp dinlerini yaşadılar. Daha sonra Kral döneminde Hıristiyanlığa izin verildi. Konstantin’e göre bölgedeki insanlar 200 yılda 365 kilise inşa etmişler ve burada yaşamışlar. Özellikle buradaki kiliselere baktığımızda freskler de görüyoruz. yoğun ve iyi korunmuş durumda” Özellikle Karanlık Kilise’deki fresklerin dün boyandığı izlenimini verdiğini söyleyebiliriz. Orada da benzer freskler var ama aynı değiller ve aynı yerde bulundukları tek yer burası, bu da turistleri etkiliyor.”

Göreme Açık Hava Müzesi turistik bir cazibe merkezidir - 2

Müzeyi ziyaret eden Fransız turist Degeneve Laurence, uzun zamandır Kapadokya’yı gezmek istediğini ve gezdiği bölgelerden etkilendiğini belirterek, şöyle konuştu: “Burası gerçekten muhteşem bir yer. Tüm turistlerin öncelikli olarak buraya mutlaka gelmeleri gerekiyor Kapadokya Çok güzel, Türkiye de çok güzel. Herkes çok güzel.” “Tavsiye ederim” dedi.

Hintli turist Chaitanya Tümüluri de rehberlerden bilgi isteyerek müzenin gezdiği bölümlerin etkileyici olduğunu kaydederek, şöyle konuştu: “Kapadokya’da olmak çok güzel bir duygu. Ziyaret ettiğim bu müze şaşırtıcı derecede güzel. Geçmişteki Hıristiyanların bağlılığı çok ilginç.”

İspanyol turist Rocio Moreno, duvar resimlerine bakmaktan keyif aldığını belirterek, “Burayı ilk kez gördüm, pozitif bir enerji aldım. Buradaki geçmişe bağlı kalıntıların günümüze özgü olduğunu bilmek bana ayrı bir keyif veriyor.” Daha önce annem gelmişti ve ülkeme döndüğümde arkadaşlarıma da tavsiye etmiştim.” “Burayı sana açıklayacağım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir