İshak Paşa’nın tarihi sarayı karla kaplandı

İlçenin güneyinde tepelik bir alanda yer almakta olup, doğu ve güney tarafı sarp kayalıklarla çevrilidir. İshak Paşa SarayıYılın dört mevsimi ayrı güzelliklere bürünür.

Osmanlı İmparatorluğu’nun Anadolu’da inşa ettiği en önemli yapılar arasında yer alan tarihi saray yerleşkesinde cami, odalar, surlar, türbe, iç ve dış avlular, kanepeler ve harem salonları yer alıyor.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ve Osmanlı, Selçuklu, Barok ve Rokoko mimarisinin izlerini taşıyan saray, yılın her döneminde ziyaretçi ağırlıyor.

Yazın etrafında açan çiçeklerle, kışın ise beyaz örtüsüyle ayrı bir güzelliğe bürünen saray, baharın ilk ayı olan mart ayında karla kaplandı. Beyaz bir örtüyle güzel bir şekilde kaplanan saray ve çevresi drone ile görüntülendi.

Ziyaretçilerden Esra Akman, tarihi binanın mimarisinin oldukça etkileyici olduğunu söyledi.

Fırsat buldukça tarihi yapıyı ziyaret ettiğini ve her seferinde farklı bir heyecan hissettiğini belirten Akman, şöyle konuştu: “Mart ayında Doğubayazıt’ta kar olduğunu görünce İshak Paşa Sarayı’nı da böyle görmek istedik. Kar yağdı, her yer yemyeşil. çok güzel arkadaşlarla ziyarete gidiyoruz.”

İshak Paşa'nın tarihi sarayı karla kaplandı - 2

Cansu Karabıyık, şöyle konuştu: “Kar yağdı, çok güzel bir manzara var. Bütün misafirleri buraya getiriyoruz. Sarayın karlı hali daha güzel, manzara daha güzel. Saray bodrum katında bulunduğu döneme göre muhteşem bir mimariye sahip. Beni çok etkiledi, günümüzde bu teknolojiyle bu saray yapılamıyor, “O zamanın şartlarına göre muhteşem bir saraydı” dedi.

Furkan Nas da mart ayında İshak Paşa Sarayı’nda kar sürpriziyle karşılaşmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir