Kapadokya’ya 2024 yılında 5 milyondan fazla turistin gelmesi bekleniyor

Peribacaları, doğal kaya oluşumlarıyla kaplı vadileri, tarihi kayalara oyulmuş kiliseleri, manastırları ve yer altı şehirleriyle ziyaretçilerini cezbeden Kapadokya, aynı zamanda sıcak hava balonu turlarıyla da öne çıkıyor. Kapadokya bölgesinde müzeler ve ören yerleri önceki yıllara göre daha kalabalık. Nevşehir Valisi Ali Fidan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kapadokya’nın zenginlikleriyle yerli ve yabancı turistlerin görmek istediği önemli destinasyonlardan biri olduğunu söyledi. Yılın ilk 4 aylık verilerine göre bölgenin cazibe merkezi olmaya devam ettiğini vurgulayan Fidan, şöyle konuştu:

“Bölgemizdeki turizm trendlerini değerlendirdiğimizde sadece rakamlara güvenmiyoruz. Ancak geçen yıl müze ve ören yerlerine ziyaretçi sayısında yıllık rekor kırıldığını görüyoruz. Geçen yılın ilk 4 ayında 870 bin olan bölgemiz yüzde 25 artışla 1 milyon 90 bine ulaştı. Geçen yılın ilk 4 ayında 89 bin yolcu uçarak 74 artışla 155 bine ulaştı. 2024. İlk 4 ayda havalimanındaki uçak ve yolcu sayısında yüzde 27 oranında artış olduğunu görüyoruz.”

2024’TE 5 MİLYONUN ÜZERİNDE TURİST BEKLENİYOR

Fidan, Kapadokya’nın mayıs-haziran ve eylül-ekim aylarında oldukça yoğun olduğunu ancak turizmin 12 ay devam ettiğini söyledi.

2024 yılında turist hareketliliğinde yeni bir rekorun beklendiğini belirten Fidan, şöyle konuştu: “5 milyon ziyaretçiye ulaşma hedefi vardı. Bu yıl bu rakama rahatlıkla ulaşılacağını ve geçileceğini görüyoruz. 2023’te dünya çapında İspanya’yı, ABD’yi, Güney Kore’yi ziyaret edeceğiz.” “Bu yıl Endonezya ve İtalya’dan, Çin Halk Cumhuriyeti’nden ve Balkan Latin Amerika ülkelerinden daha fazla ziyaretçi gelecek gibi görünüyor” dedi.

NEVŞEHİR İL NAZIM PLANI İLE TURİZM İL GENELİNE YAYILACAK

Fidan, turizmin kalitesinin artırılmasına yönelik “Nevşehir İli Master Planı” hazırlıklarına başlandığını anlattı. Hazırlanmakta olan master planın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Kapadokya’nın geleceği açısından değerli olduğunu vurgulayan Fidan, şöyle devam etti:

“Kapadokya Bölge Müdürlüğü ve Kapadokya Üniversitesi işbirliğiyle master plan çalışmalarına başladık. Bir yandan da şehrimizi bir bütün olarak değerlendirip diğer ilçe ve köylerin de turizme açılması için çalışmalar yapacağız. Dünya turizmindeki yeni trendleri dikkate alarak master planını Türkiye’nin turizm planına uygun olarak planlıyoruz.” “Master planımız katılımcı bir yaklaşımla hazırlanacak, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra turizm sektörünün tüm paydaşları da görüşlerini aktaracak ve yaklaşık 4 aylık bir çalışma sürecinin ardından plan hazırlanacak. Daha sonra kademeli olarak uygulamaya geçilecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir