Karaelmas Ekspresi yolcuları Zonguldak’taki Maden Müzesi ve Gökgöl Mağarasını gezdi

“ÇOK DEĞERLİ BİR MÜZE”

Bakan Yardımcısı Alpaslan, gezinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Zonguldak’ın tarihinin taşkömürü tarihiyle özdeş bir şehir olduğunu söyledi.

Bunu müze konseptinde anlatmanın son derece önemli olduğunu belirten Alpaslan, şöyle konuştu: “Burada yaşanan bir tarih ve ekonomi var. Bilimsel gelişmelerin yanı sıra devasa bir insan yaşamı tarihi de var. Gerçekten etkileyici. Black Diamond Express’imizin isminin buradan gelmesi son derece anlamlıdır.” “Karaelmas Ekspresi ile gelen ziyaretçilerimizin bu müzeyi ziyaret edebilmesi geziyi daha anlamlı hale getireceği için çok güzel.” dedi.

Alpaslan, beraberindekiler ve ziyaretçilerin ardından galerileri, sarkıt, dikit, sütun ve travertenleriyle dikkat çeken, milyon yıllık mercan fosilleri ve yeni keşfedilen kabuklu türleriyle bilimsel çalışmalara da konu olan Gökgöl Mağarası’nı gezdi.

Turun ardından maden işçilerinden oluşan ve Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan “Madenciler Korosu” Zonguldak tren istasyonunda konser verdi. Zaman zaman yolcular da şarkılara eşlik etti.

Konserin ardından tren Karabük’ün Yenice mahallesine doğru yola çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir