Karkamış Antik Kenti için koruyucu çatı “Göbeklitepe modeli”

Karkamış Antik Kenti’nde Prof. İtalya’daki Bologna Üniversitesi’nden. Dr. Nicolo Marchetti başkanlığında İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Peker’in başkan yardımcılığında İtalyan-Türk işbirliği çerçevesinde yürütülen kazılar devam ediyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, SANKO Holding ve İtalya Dışişleri Bakanlığı’nın desteklediği kazılar, Karkamış’ın tarihine detaylı ışık tutacak alanlarda yürütülüyor. Antik kentte daha önce yapılan kazılarda, “Aşağı Saray Alanı”nın doğu kısmındaki “Mühürler Evi” olarak adlandırılan idari binada, Hitit yönetiminin en üst düzey yetkililerine ait 100’den fazla damgalı kil mühür bulunmuştu.

Vazo üzerine boyayla çizilmiş “Şehir yöneticisi, … patu” yazan Anadolu hiyeroglifi de bulundu. Bu hiyeroglif, kadının devlet yönetiminde söz sahibi olduğunu gösterirken, Anadolu’da ilk kez rastlandığı da belirtildi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, eserlerin ortaya çıkarılarak ziyarete açıldığı “Aşağı Saray Alanı”na çelik çatı yaptırdı.

Yaklaşık 2 bin metrekarelik alanı kaplayan çelik çatının inşaatı, eserlerin korunması amacıyla dışarıda tamamlanarak, çatı sökülüp monte edilerek antik kente getirildi.

Kazık çakmadan inşa edilen çatının, arkeoloji alanında dünyada eşi benzeri olmayan az sayıdaki koruma çalışmalarından biri olduğu iddia edildi. Korunan alanın 6 Temmuz’da açılması planlanıyor.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karkamış’ın çok eski bir tarihin taşıyıcısı olduğunu söyledi.

Antik kentin Suriye sınırında yer aldığını hatırlatan Şahin, şöyle konuştu: “Bu antik kenti tamamlamak kolay olmadı ama şartlar ne olursa olsun güvenli bir bölge oluşturduk. Antik kentin restorasyon kazılarına devam ettik. ” dedi.

Antik kentteki eserlerin korunması için yoğun çaba sarf ettiklerini belirten Şahin, şöyle konuştu:

“Restorasyon devam ederken tıpkı Göbeklitepe’de yapılan çalışma gibi ortaya çıkan eserlerin muhteşem bir görsellikle korunduğu bir çatı sistemi üzerinde çalıştık. Bu projeyi tamamıyla Büyükşehir Belediyemiz tarafından hayata geçirdik. Hitit döneminin en güzel eserlerinin sergilendiği antik kenti ziyarete açmış oluyoruz. Karkamış’ın önünde burası kültür turizmi açısından oldukça önemli bir alan var. Biz de burada çalışıyoruz. Çalışmalar tamamlandığında ekopark çalışmalarına başlayacağız ve o da bittiğinde herkes Karkamış’a gidecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir