Mardin Müzesi ziyaretçilerini medeniyetler arası bir yolculuğa çıkarıyor

Yüzyıllardır farklı din, dil ve kültürden insanların bir arada yaşadığı şehirde, 129 yıl önce inşa edilmiş tarihi bir binada hizmet veren, MüzeMardin’in geçmişinden önemli eserleri barındırıyor.

Mardin evinin geleneksel mimarisinin tüm karakteristik unsurlarını barındıran 3 katlı müzede, yaklaşık 47 bin tarihi eserden 1694’ünün sergilendiği odalar tarihe ışık tutuyor.

Kentte tarihi dönemler ile Asurlular, Sümerler, Romalılar, Selçuklular, Artuklular ve Osmanlılar gibi birçok medeniyetin bıraktığı izleri barındıran müze hakkında bilgi veren Kültür ve Turizm İl Müdürü Ayhan Gök, şunları söyledi: Merkez Artuklu ilçesi Cumhuriyet Meydanı’nda 1895 yılında inşa edilen 3 iki katlı tarihi binada, 24 yıldır müze olarak hizmet verdiklerini anlattı.

MÖ 12 binden günümüze kadar çok çeşitli eserleri sergilediklerini belirten Gök, şöyle konuştu:

mardin Medeniyetlerin beşiği olması nedeniyle burada o medeniyetlerin izlerini görebiliyoruz. Asurlular, Sümerler, Romalılar, Selçuklular, Artuklular, Osmanlılar gibi birçok medeniyete ait eserlerimiz mevcut. Ziyaretçilerimiz burada tarihin izlerini adım adım takip edebiliyor. Çok çeşitli salonlarımız var. Herkesin dikkatini çekecek mozaikler, kitabeler gibi eserler var. Buraya gelen misafirler aslında tarihte bir yolculuğa çıkıyorlar. Mardin uygarlıklarının M.Ö. 12 binden günümüze bıraktığı izleri takip edebiliyorlar. Kentte yaptığımız kazılarda ortaya çıkan buluntular var. Bir anlamda o kazıların meyvesini burada sunduğumuzu söyleyebiliriz.”

Gök, ziyaretçi sayısının her geçen gün arttığını, hedefin yıllık ziyaretçi sayısını 85 binden 100 bine çıkarmak olduğunun altını çizdi.

“ÇOK DEĞERLİ ESERLER SERGİLENİYOR”

Müze Müdür Yardımcısı İdris Akgül, 46 bin 715 eserden 1694’ünün ziyaretçilere sunulduğunu kaydetti. Oldukça zengin bir koleksiyona sahip olduklarını belirten Akgül, şöyle konuştu:

“Odalarımızda çok değerli eserlerimizi sergiliyoruz. Kronolojik olarak Paleolitik dönemden günümüze kadar uzanan eserlerimiz bulunmaktadır. Özellikle inci alanında bulunan mücevher ve süs eşyası olarak kullanılan inciler, Hıristiyan ve pagan kültürüne ait eserler odamızda yer almaktadır. inanç, oyuncak arabalar, tapular, madeni paralar vb. ziyaretçilerimizin ilgisini çekiyor.” “Müzemiz başlı başına bir açık hava müzesi niteliğinde. Yapı itibariyle çok güzel, aynı zamanda çok önemli bir lokasyonda yer alıyor. Misafirlerimizi şehrin en güzel yerinde, tarihe yolculuk yapmaya davet ediyoruz. bizim şehrimizde .”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir