Mardin’de ziyaretçi sayısı arttı

Bin yıllık geçmişiyle kültür ve cazibe merkezi haline gelen Mardin’de, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığıyla birlikte ziyaretçi sayısında artış yaşandı. Geçen yıl 2 milyon 150 bin olan turist sayısının bu yıl 3 milyonu aşması bekleniyor.

Doğal güzellikleri ve yöresel lezzetlerinin yanı sıra tarih, kültür ve inanç turizmiyle de ziyaretçi çeken, mardinher yıl yüzbinlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

Kent sokakları, Mardin Müzesi, Kasımiye Medresesi, Deyrulzafaran Manastırı ve antik Mezopotamya’nın önemli yerleşim yerlerinden Dara Antik Kenti gibi birçok tarihi ve kültürel mekan en çok ziyaret edilen merkezler arasında yer alıyor.

Mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklıklar nedeniyle turistler tarihi kenti gezerek güneşli havanın tadını çıkarırken, en çok ziyaret edilen Deyrulzafaran Manastırı ve Kasımiye Medresesi girişlerinden elde edilen istatistiki verilere göre geçen yıl turist sayısı 2 milyon 150 bin oldu. Bu yıl 3 milyonu aşmaları gerekiyor.

“12 AYDA TURİZMİ BAŞARIYLA YAYGINLAŞTIRDIK” Mardin Turizm ve Otelciler Birliği Başkanı Özgür Azad Gürgör, Mardin turizmini 12 ayda büyütme hedefine ulaştıklarını söyledi. Medeniyetler şehri Mardin’in kendine has kültürü, yapısı ve inançlarıyla özel bir şehir olduğunu ve bu nedenle yoğun talep olduğunu kaydeden Gürgör, büyükşehirlerden ve çevre illerden gelen misafirlerin Mardin’in güzelliklerinden her anlamda yararlandığını söyledi. Dört mevsim ve “2023’te yaklaşık 650 bin kişi Mardin’i ziyaret edecek. Bir staycation vardı.” Dedi. Günübirlik çok sayıda misafirimiz oluyor, Deyrulzafaran Manastırı ve Kasımiye Medresesi girişlerinden istatistik alıyoruz. Bir buçuk milyona yakın giriş-çıkışımız var. “Asıl hedefimiz 1 milyon konut, 2024 yılı sonunda bu sayıya rahatlıkla ulaşacağımızı düşünüyoruz” dedi.MARDİN GELENLERE HAYRAN OLDU Türkçe, Arapça, Kürtçe ve Süryanice türküler ve şarkılar söyleyen sokak müzisyenleri turistlerin ilgi odağı oldu. Bunlardan Farıs Gerici, tarihi kente gelen turistlerin yoğun ilgisini çektiklerini ve bazen istek üzerine parça satın aldıklarını söyledi. İstanbul’da yaşayan ve ilk kez doğu-güneydoğu illerine geldiğini söyleyen Gül Bilgin, Mardin’e hayran kaldığını ifade ederek herkesin mutlaka gelip görmesi gerektiğini söyledi. Aslen Diyarbakırlı olan ve Mardin’e ilk kez geldiğini söyleyen Serdar Günay, şunları söyledi: “Harika, çok beğendim. Ben Diyarbakırlıyım. Biraz Diyarbakır’ın yapısına benziyor ama farklı. “Mesela Diyarbakır daha çok bazalt taşla yapılmış, burası biraz farklı” dedi. İstanbul’dan bir grup arkadaşıyla birlikte Mardin’i ziyarete gelen Taha Balta, şunları söyledi: “Mardin o kadar güzel ki duygularımızı ifade etmekte zorlanıyorum. Dara antik kentine gittik. Belki daha sonra Mardin’e gelmemin sebeplerinden biri de bu olacaktır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir