Masa Dağı Milli Parkı: Dünyanın en eski dağlarından biri

Güney Afrika’nın Cape Town kentinde bulunan Masa Dağı Milli Parkı, ülkenin en çok ziyaret edilen doğal güzellik noktalarından biri olarak öne çıkıyor.

Masa Dağı, Ümit Burnu, Cape Point ve Boulders Penguen Kolonisi gibi en ünlü turistik mekanlara ev sahipliği yapan park, Kruger Ulusal Parkı ile birlikte Güney Afrika’nın en çok ziyaret edilen milli parklarından biri. Park, iklimi, bitki örtüsü, doğa ve okyanus manzarasıyla ziyaretçilerini Afrika’nın diğer ucuna eşsiz bir doğa yolculuğuna çıkarıyor.
AA Güney Afrika Milli Parkları (SANPARKS) muhabirinin edindiği bilgiye göre, Cape Town merkezinden Ümitburnu’na kadar 70 kilometre uzanan park, deniz koruma alanı da dahil olmak üzere yaklaşık 1000 kilometrekarelik alanı kapsıyor. “Dünya Mirası” statüsündeki Cape Flora Krallığı’nın bir parçası olan ve çoğu endemik olmak üzere 9 binden fazla bitki türüne ev sahipliği yapan parkta, 1500’den fazlası endemik olmak üzere yaklaşık 2 bin 200 bitki türü bulunuyor. endemiktirler. Bitki örtüsünün çoğu “fynbos” adı verilen ince bir çalı türünden oluşur; bu bitkilerin çoğunun birkaç kilometrekarelik bir alana özgü olduğu bilinmektedir.
Parka adını veren Masa Dağı, dünya dillerindeki adını, okyanus kıyısından 1000 metre yüksekte uzanan sarp kayalıkların üzerindeki düz tepesiyle uzaktan bakıldığında bir masaya benzemesinden alıyor. Cape Town Üniversitesi’nin raporuna göre yaşının 240 milyon yıl civarında olduğu tahmin edilen bu dağ, “dünyanın en eski dağları” arasında yer alıyor.
SANPARKS’a göre Güney Afrika’nın en çok fotoğraflanan yeri olan Masa Dağı’na tırmanmak için farklı uzunluklarda ve zorluk derecelerinde onlarca yürüyüş ve tırmanma rotası bulunuyor. Bu rotalar arasında “Lions Head”, “The Pipe Track”, “Platteklip Gorge”, “The Smuts Track” ve “Maclear’s Beacon” en çok tercih edilen ve tavsiye edilen 5 rota olarak öne çıkıyor. Rotanın zorluk derecesine ve uzunluğuna bağlı olarak dağın zirvesine ulaşmak 1 saatten 4 saate kadar sürebilmektedir.
Park yetkilileri, dağa en az dört kişilik gruplar halinde çıkılması, seçilen rotaya sadık kalınması ve hava koşullarının dikkate alınması gerektiği konusunda uyarıyor. Yürümeden zirveye çıkmak isteyenler için 360 derece dönebilen tabanıyla panoramik manzaralar sunan teleferik seçeneği bulunuyor. Rüzgarlı ve fırtınalı günler hariç yılın her günü 08.30-19.00 saatleri arasında çalışan teleferiğin kişi başı gidiş-dönüş ücreti sabah 420 rand (22 dolar), sabah 360 rand (19 dolar) olacak. 2024’ten itibaren öğleden sonra. Tek yön biletin fiyatı 220 rand’dır (12,50 $). Deniz seviyesinden yaklaşık 1000 metre yüksekteki zirveye ulaşanları sonsuz okyanus manzarası ve dağın eteğindeki Cape Town’un panoramik kuşbakışı manzarası bekliyor.
Afrika’nın güneybatı ucundaki Ümit Burnu da Masa Dağı Milli Parkı içerisinde yer almaktadır. 15. yüzyılda Portekizli denizcilerin Akdeniz’e yelken açmasıyla Akdeniz ticaretinin kaderinin değiştiği bu yer ve çevresi, Akdeniz iklimiyle dikkat çekiyor. Yaklaşık 4 bin kilometre uzaklıktaki Antarktika kıyılarına açılan okyanusun hırçın dalgaları ve kuvvetli rüzgarlarıyla nefes kesen manzaralar sunan Ümit Burnu, ziyaretçilerine “dünyanın diğer ucunda” eşsiz bir doğa şöleni sunuyor. “
Parkın bu alanı 1100 civarında bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Kuş gözlemcilerinin favori mekanlarından biri olan bölgede 2’si endemik olmak üzere 250’ye yakın kuş türü gözlemlenebiliyor. Ayrıca büyük taşlarla döşeli plajın açıklarındaki kayalara tünemiş fokları ve penguenleri çıplak gözle gözlemleyebilirsiniz.
Ümit Burnu’na yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunan Cape Point, yaklaşık 200 metre yüksekliğindeki kayalar üzerine inşa edilmiş, 19. yüzyıldan kalma tarihi deniz feneriyle parkın sembol yerlerinden biri. Deniz fenerinin etrafındaki seyir teraslarından, tarih boyunca pek çok gemiye mezar haline gelmiş dik kayalıkların ve dev dalgaların dehşet verici görüntüsünü güvenle gözlemleyebilirsiniz. Cape Point aynı zamanda ağustos-ekim ayları arasında balinaların geçişini en iyi gözlemleyebileceğiniz yerlerden biri.
Parkın Ümit Burnu ve Cape Point’i içeren kısmına giriş 2024 yılından itibaren kişi başı 400 rand (21 $) tutarındadır. Boulders Penguen Kolonisi Simon’s Town’da bulunan Boulders Penguen Kolonisi, Masa Dağı Milli Parkı’nın popüler yerlerinden biridir. . Dünyadaki sayılı penguen kolonilerine ev sahipliği yapan bu yer, dünyanın gözünü önümüzdeki on yıllarda tamamen neslinin tükeneceği tahmin edilen penguenlerin üzerinde görmek isteyenler için eşsiz bir fırsat sunuyor. Yetkililer ara sıra sokaklarda dolaşan penguenlere dokunulmaması ve beslenmemesi gerektiği konusunda uyarıyor.
Son derece keskin gagalara sahip olan penguenler, kendilerini tehdit altında hissettiklerinde agresifleşip yaralanmalara neden olabiliyorlar. Boulders’a giriş ücreti kişi başı 190 rand’dır (10 $). Ulaşım ve konaklama Türk Hava Yolları (THY), İstanbul’dan Cape Town’a düzenli seferler düzenliyor. Masa Dağı’na ulaşım Cape Town merkezinden toplu taşıma veya özel araçla kısa bir yolculukla sağlanıyor. Simon’s Town’daki Boulders penguen kolonisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir