Mersin’deki Anemurium Antik Kenti’nde kazı ve restorasyon çalışmaları sürüyor

Roma döneminde önemli bir liman kenti olarak hizmet veren ve Bizans dönemine kadar varlığını sürdüren antik kentle ilgili çalışmalar Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Tekocak.

Kazı ve restorasyon çalışmaları arkeolog, sanat tarihçisi, restoratör, biyolog, mimar, jeolog ve çeşitli üniversite öğrencilerinden oluşan 30 kişilik bir ekip tarafından yürütülüyor.

Anemurio Antik KentiKentte faaliyetler hamam, kilise, odeon yapısı, laboratuvar ve yerleşim alanları çevresinde devam ediyor.

Vali Ali Hamza Pehlivan, diğer önemli isimlerle birlikte antik kentte incelemelerde bulundu. Profesör. Tekocak’tan çalışmalar hakkında bilgi alan Dr. Pehlivan, restorasyonu tamamlanan alanları gezdi.

Mersin Anemurium Antik Kenti'nde kazı ve restorasyon çalışmaları sürüyor - 2

Pehlivan, gazetecilere yaptığı açıklamada, antik kentin yaklaşık 2 bin yıllık bir tarihe sahip olduğunu söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde kazı ve restorasyon çalışmalarının sürdüğünü belirten Pehlivan, şöyle konuştu: “Valilik olarak çalışmaları yakından takip ediyoruz. Daha fazla ziyaretin sağlanması için girişte check-in noktası oluşturuyoruz. Burası tarihi bir mekan olarak ve kurumsal bir kimlik oluşturmak için bilet gişesi hediyelik eşya alışverişi yapabileceğiniz bir alandır.” “Buraya sosyal hizmetlerin olduğu bir tesis kazandıracağız.” Dedi.

Pehlivan, tarihi alana zarar vermeyecek şekilde antik kentin sahiline bir yapı yapacaklarını söyledi.

Antik kentteki tiyatro (odeon yapısı) çalışmalarının tamamlandığını belirten Pehlivan, “Geçmişte burada müzik etkinlikleri de yapılıyordu. Hamamların restorasyon çalışmaları devam ediyor. Evin restorasyonu da Türkçeyi yansıtıyor. Mimarisi tamamlandı, eserlerinin hala ayakta olduğu bu kadar önemli bir antik kentin daha fazla tanıtıma ihtiyacı var.” “Ve insanların ziyaret etmesini sağlamak için çalışmalarımız giderek artacak.” dedi.

Mersin’in tarihi ve doğal zenginlikleriyle öne çıkan kentlerden biri olduğunu vurgulayan Pehlivan, şöyle konuştu:

“Şehrimizde Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Dünya Mirası Listesi’nde yer alan 4 varlık bulunuyor. Geçici listede yer alan yapıların kalıcı listeye alınması için çalışmalarımızı hızlandırdık. Yeni projelerimizi de önereceğiz. Anemurium Antik Kenti’nin Dünya Miras Listesi’ndeki geçici listeye alınması için çalışmalar yapılıyor” “Burası satın almayı önerdiğimiz yerlerden biri olacak, bunu hak eden bir antik kent.”

Kazı sorumlusu Prof. Dr. Tekocak, antik kentte kazı ve restorasyon çalışmalarının da 7 dönemdir devam ettiğini belirtti.

Antik kentin “Merkez A” olarak adlandırılan “geç antik” yapısında önemli ilerleme kaydettiklerini anlatan Tekocak, şöyle konuştu:

“Güzel bir haberimiz var: Anemurium Antik Kenti çevre düzenleme projesinin ilk etabına başladık. Karşılama merkezimiz, sosyal tesislerimiz ve otoparkımızın inşaatına başladık. İnşallah en kısa sürede tamamlayıp daha yaşanılır bir ortam sağlayacağız. ” ve antik kenti ziyaret edenler için güvenli bir ortam. “12 aydır devam eden kazı ve restorasyon çalışmalarına devam ediyoruz. Şimdi de altyapıyla tamamlamaya çalışıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir