Mersin’in su üzerine eseri: Kızkalesi | N-Hayat

Mersin’in Erdemli ilçesi açıklarındaki Kızkalesi’nde tanıtım etkinliği düzenlendi. Vali Ali Hamza Pehlivan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı’nın düzenlediği program kapsamında kente gelen heyetle Kızkalesi Plajı’nı ziyaret etti. Katılımcılar daha sonra tekneyle sahile yaklaşık 500 metre uzaklıktaki kaleye gitti.

UNESCO geçici dünya mirası listesinde yer alan Korykos antik kentinin deniz bölümü olan kalede gerçekleştirilen etkinlikte kanun üstadı Ahmet Baran müzik konseri verdi.

Vali Pehlivan da Baran’la birlikte türküler ve şiirler söyledi. Ardından Pehlivan, kentin coğrafi olarak tescillenmiş lezzeti tantuniyi tanıtmak amacıyla kurulan standı devralarak, hazırladığı yemekleri ziyaretçilere ikram etti.

“Müzik ile tarihi birleştirmeye çalıştık”

Pehlivan gazetecilere, Kızkalesi’nin Mersin’in simgelerinden biri olduğunu söyledi.

Kentin 4 eserinin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer aldığını belirten Pehlivan, şöyle konuştu:

“Kız Kalesi’nde bir yandan müzik ve tarihi, diğer yandan da gastronomi ve tarihi birleştirmeye çalıştık. Eserlerimize dikkat çekmek ve daha fazla kişinin ziyaret etmesini sağlamak amacıyla çeşitli tanıtım ve etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Her geçen gün daha fazla ziyaretçi ve turist UNESCO Geçici Dünya Mirası Listesi’ndeki varlıklarımızı “Kalıcı listeye de dahil etmek için çalışıyoruz.”

Pehlivan, Mersin’de 1642 adet antik ve tarihi değere sahip yapının bulunduğunu öne sürerek, şöyle konuştu:

“Hem ülkemizdeki vatandaşlarımızı, hem de yurt dışından gelen turistleri Mersin’e davet ediyoruz. Mersin’e gelsinler, bu sayısız eseri yakından görsünler, tanısınlar. Daha çok turistin ziyaret etmesini, denizi, güneşini, doğasını tanımasını istiyoruz. Plajlar ve doğa güzellikleri.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir