Restorasyon tamamlandı: Alanya Atatürk Evi ve Müzesi yarın açılıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Atatürk’ün 18 Şubat 1935’te ziyaret ettiği mahallede kaldığını ve evin sahibi Tevfik Azakoğlu’nun izniyle 1987’den beri bulunduğunu tespit etti. Alanya Atatürk Evi ve Müzesi Bina olarak hizmet veren tarihi konutta geçen yıl başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlandı. Alanya’nın geleneksel evlerinden biri olan tarihi binada, Alanya Müze Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen çalışmalar yaklaşık bir yıl sürdü.

Alanya Müze Müdürü Seher Türkmen, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Alanya’ya geldiğinde Tevfik Azakoğlu’nun villasında konaklayıp dinlendiğini söyledi.

Türkmen, sarayın 1987 yılında bağışlanarak Bakanlıkça yapılan düzenlemelerle Atatürk Evi ve Müzesi olarak ziyarete açıldığını belirterek, “Müzemizi aslını koruyarak gelecek nesillere daha sağlıklı bırakmaya çalışıyoruz” dedi.

Dış cephede boya, sıva, ahşap kaplama, ahşap ve taş taşıyıcı sistemlerde sorunlar yaşandığını belirten Türkmen, şöyle konuştu:

“Askı sistemi ile olumsuz durumların önüne geçilmiş, taşıma kapasitesini kaybetmiş ahşap çerçeveler sökülerek yenilenmiştir. Kötü durumda olan ahşap kepenkler onarılarak marangozluk elden geçirilmiştir. Bahçe düzenlemesinde majolika kullanılmıştır. Özgün detaylarına sadık kalınarak özenle kaldırılmış, tekrar kullanılabilir olanlar değerlendirilerek zemin katta meydana gelen dalgalanmalar önlenmiştir. “Yeterli kaplama tamamlandı, dış ve iç boya yenilendi, kanalizasyon sistemi yeniden yapıldı. Çalışmalar hemen tamamlanarak müzemiz yeniden ziyarete hazır hale geldi.”

Restorasyon tamamlandı: Alanya Atatürk Evi ve Müzesi yarın açılıyor - 2

Atatürk’ün gençlere armağanı olan evi 19 Mayıs’ta ziyaretçilere sunacaklarının altını çizen Türkmen, Atatürk’ün evinde oluşturdukları film odasında “Bir Rüyanın İnşası” videosunun ziyaretçilere izleneceğini söyledi.

Müzede kitap okumak isteyenler için küçük bir kütüphane yaptırdıklarını belirten Türkmen, şöyle konuştu: “Burada sadece Atatürk’le ilgili kitaplarımız var. Ayrıca Anıtkabir’den getirilen objeler de Alanya Atatürk Evi ve Müzesi’nde sergileniyor. Ziyaretçiler bunları alıp götürebilir. ev tişörtlerinden, tişörtlerinden, ayakkabılarından ve çoraplarından.” “Birinci katın solundaki odada görüyorlar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir