Schengen vize başvurularında sorunlar büyüyor: “Başvuru yapabilmek bile artık başarı” – Son Dakika Türkiye Haberleri

Yaz sezonunun yaklaşmasıyla birlikte vize engeli vatandaşların yurt dışı tatil planlarını sekteye uğratıyor.

Schengen bölgesi ülkeleri, sınırlı kontenjanların dolması nedeniyle mayıs ayı sonuna kadar vize randevularını kapattı.

İtalya için randevular haziran ayı sonuna kadar kapalıyken, ilk kez ABD vizesine başvuracak vatandaşlara yalnızca Eylül-Ekim 2025 dönemi için randevu verilecek.

SORUN HER YIL ARTIYOR

Vize işlemlerinde karşılaşılan sorunlara değinen TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, salgının hemen ardından yoğunlaşmaya başlayan vize sorununun her geçen yıl arttığını vurguladı.

Vize aracı kurumları ve seyahat acentalarının yurt dışı tur satışı kapsamındaki talepleri kabul etmediğini kaydeden Bağlıkaya, bu nedenle üyelerinin yurt dışı tur düzenleme faaliyetlerinin durdurulduğunu söyledi.

“ÜCRETİ ALANLAR RANDEVU ALIYOR”

2023 yılının ortasından itibaren vize başvurularında ciddi sorunlar yaşandığını ve gece yarısı açılan sınırlı kontenjanların yeterli olmadığını vurgulayan Bağlıkaya, şunları söyledi: “Aday başvuruları şu anda kapalı. Çok sınırlı sayıda randevu için ve nadiren gece yarısı için kontenjan mevcuttur. Bu kontenjanı doldurup adını online olarak kayıt ettiren herkes randevu alabilir. Randevu sıkıntısı hat safhada. Aracı kurumlar kurdukları acentelere görev veriyorlardı. 80 euro civarında vize ücreti, 40 euro civarında da randevu ücreti var. Randevu parası iade edilmez.” Dedi.

GEÇEN YIL 1 MİLYON 55 BİN BAŞVURU OLDU

Bağlıkaya, 2019 yılında Türk vatandaşlarının yaptığı vize başvurularının reddedilme oranının yüzde 9,7 olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Avrupa Komisyonu’nun dün açıkladığı son verilere göre ret oranı 2023’te yüzde 16,1’e çıktı. 2023’te 1 milyon ve 55 bin vatandaşımız vize başvurusu yapabildi.” dedi.

“VİZE BAŞVURUSU BİLE BAŞVURMAK O KADAR BİR BAŞARI”

Kontenjan yetersizliği nedeniyle vize başvurusu yapamayan vatandaş sayısının, başvuru yapabilenlerden kat kat daha fazla olduğunu vurgulayan Bağlıkaya, şöyle konuştu: “Özellikle 2024 yılından itibaren vize başvurusu yapabilmek bile büyük bir başarı. başarı ayrı. Maalesef başvuru yapmak mümkün olmadığından vize başvurusu yapanların yüzde kaçının randevu alabildiğini tam olarak bilemiyoruz.” Dedi.

TÜRKLER ÇİNLİLERDEN 3 KEZ REDDEDİLDİ

Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan 2023 yılı Schengen vize istatistiklerini değerlendiren Bağlıkaya, şunları söyledi: “Başvuru ve ret oranlarını diğer ülkelerle karşılaştırdığımızda ortaya korkunç bir tablo çıkıyor. Örneğin 2023 yılında Çin’den Schengen vizesine başvuran kişi sayısı 1 milyon 117 bin, ret oranı ise yüzde 5,5 olacak. “Başvuru sayımız hemen hemen aynı ama ret oranımız üçte biri.” dedi.

“SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜ ELDEN ALINDI”

Bağlıkaya şöyle devam etti:

Türk vatandaşlarının vize başvurusu yapmasının bile engellendiğine dikkat çeken Bağlıkaya, şunları kaydetti: “Ülkenin politikası vize vermiyor olabilir ama vize başvurusu bile yapamamak gerçekten büyük sorun yaratıyor. Bu süreçte en büyük zararı seyahat acentalarımızın vereceğini ümit ediyorum. “Daha önce güvenlik ve kotalarla ilgili olduğu düşünülen bu konu artık insani bir sorun haline geldi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir