Silyon Antik Kenti’nde 10 bin kişi kapasiteli stadyum gün yüzüne çıkarıldı.

“ÇİFT Tribünlü Yapı”

Stadyum, hamam ve bazı kamu binalarının Roma döneminde şehrin zenginleşip refaha kavuştuğu dönemde yapıldığına dikkati çeken Taşkıran, şöyle konuştu: “Stadyumda kazı çalışmalarına 2022 yılında başladık. Stadyum şehrin batı yamacında inşa edildi. Zamanla buradaki arazi düzleştirilerek terasa dönüştürüldü ve buraya stadyum yapısı yerleştirildi. Binanın çift tribünü ve dönüş alanı var” dedi.

Taşkıran, 10 bin kişi kapasiteli tarihi binanın kapasitesi, şekli ve büyüklüğüyle bölge stadyumları arasında öne çıktığını söyledi.

Antik çağda stadyumda spor müsabakaları, yarışlar ve şenliklerin yapıldığını anlatan Taşkıran, şöyle konuştu:

“Bölgede bulunan malzemelere dayanarak stadyumun yapımına MS 1. yüzyılda başlandığını ve MS 5. yüzyıla kadar kullanıldığını söyleyebiliriz. Son aşamalarda tarafımızdan yapılan kazılarda da bu açıkça görüldü. Sillyon’a bir saldırı yapıldı ve bu saldırı sırasında stadyum yıkıldı.” “Öte yandan binanın doğu kanadında ahşap konstrüksiyonlu kapalı bir saçak oluşturulduğu da söylenebilir.”

Taşkıran, bölgede kazı çalışmalarının yanı sıra restorasyon ve konservasyon çalışmaları da yaptıklarını anlattı.

SİLLYON, SİDE’DEN KEMER’E KADAR DENİZ TRAFİĞİNE HÜKMETİYOR

Antik kentin denize ve Toros Dağları’na hakim bir noktada yer aldığını kaydeden Taşkıran, şöyle konuştu:

“Bugün bile bölgeye denizden veya karadan hakim olan tek nokta Sillyon. Sillyon’un zirvesine çıktığınızda Side’den Kemer’e kadar tüm deniz trafiğini kontrol ediyorsunuz. Stadyum da tam bu manzarayla inşa edilmiş. Yani Spor müsabakalarını izlemek isteyen biri sadece müsabakaları izlemez.” Çevrenin güzel manzarası eşliğinde eğlenebilirsiniz. Stadyum noktasından bakıldığında Perge Antik Kenti, Kadriye-Belek turistik alanları ve havalimanını görebiliyoruz. Muhtemelen eski çağlarda da durum böyleydi. Burası muhtemelen panayır-festival alanı olarak düşünülmüş. “Engebeli bir alana 10 bin kişilik stadyum yapılmasının asıl amacı, olayları izlemek ve manzaranın tadını çıkarmaktır.”

Taşkıran, “Geleceğe Miras” projesi kapsamında stadyumdaki çalışmaları hızlandırıp bu yıl tamamlamak istediklerini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir