Sular çekilince Alaaddin Keykubad’ın sarayının kalıntıları ortaya çıktı.

Beyşehir Gölü’nün hemen yanında, Anamas Dağları’nın eteklerinde, Selçuklu Sultanı I. Alaaddin Keykubad tarafından 1236 yılında yaptırılan Kubadabad Sarayı’nın kalıntılarında 1980 yılından bu yana kazı çalışmaları sürüyor.

Görkemli ve nadide seramik eserlerin gün yüzüne çıkarıldığı, müzeleri süslediği kazılarda her sezon yeni keşifler heyecan yaratıyor.
Kuraklık ve iklim değişikliği nedeniyle suyun zaman zaman çekildiği gölde, su altı çalışmalarıyla saraya ait bazı yapılar da tespit ediliyor.

Kubadabad Sarayı Külliyesi Kazı Müdürü Doç. Dr. Muharrem Çeken, Selçuklu sarayının keşfinin 75. yıl dönümünde kazıların devam ettiğini söyledi.

Çeken, Beyşehir Gölü’nde zaman zaman çekilmeler yaşandığını belirterek, şöyle konuştu:

“Kanallardan da su alındı. Yağışın azlığı ve kuraklık da bunda etken. Bu nedenle hava fotoğrafları da özellikle gölün sığ sularının altında, havanın açık olduğu zamanlarda keşif yapma olanağı sunuyor. Fotoğraflı yapılar. Sualtı çalışmalarında beklentimiz yüksek. Kubadabad Sarayı’ndan “Kuzeye, ‘Mındıras Adası’ dediğimiz yarımadaya doğru uzanan şeritte çok sayıda yapı kalıntısı var. Son yıllarda gölün çekilmesiyle artık kabiliyetli hale geldik. Onları görmek için elbette onları tespit edip kültürel hikayemize eklemek istiyoruz.”

“KUBADABAD’DA DENİZALTI ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK”

Bu yıl Haziran ayından itibaren iklimin elvermesi halinde kazıların yıl sonuna kadar devam edeceğini anlatan Çeken, şöyle devam etti:

“Bunca yıldır kazılmayan bazı bilinmeyen ve bilinmeyen alanları keşfederek Kubadabad kazı çalışmalarına devam etmek istiyoruz. Kubadabad dediğimiz yer, kazı yaptığımız külliye alanıyla sınırlı değil. Dış çevresini oluşturan adalar ve banliyöler ile çevredeki yapılar hakkında araştırmalar yapıyoruz. Özellikle son yıllarda yaptığımız çalışmalarda göl ve çevresinde üç yıldır Kubadabad’da yapı ve yapılara rastlıyoruz. Sualtı çalışmaları buna devam edecek. Ayrıca saray kompleksinin batı kanadının ‘Özel Ahır’ dediğimiz yapıdan ‘Büyük Saray’a kadar olan kısmının ortaya çıkarılması için hizmet binaları gibi binaların çevresinde de kazı yapılması planlanıyor. mutfaklar ve diğer inşaat türleri.”

Çeken, kazıya Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi’nin destek verdiğini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir