Tarihi Sivas Ulu Camisi tamamen restorasyona hazırlanıyor

Sivas’taSelçuklu Sultanı II. Kılıçarslan’ın oğlu Kutbüddin Melikşah tarafından 1197 yılında yaptırılan cami, Anadolu’nun ilk camilerinden biridir. Ulu CamiMinare 117 santimetrelik eğimiyle dikkat çekiyor.

Şehrin simge eserleri arasında yer alan 827 yıllık caminin minaresi için Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre caminin, özellikle minarenin hazırlanan genel restorasyon projesi tamamlandı.

Kültür Varlıklarını Koruma Müdürlüğü’ne sunulan projenin kabul edilmesinin ardından çalışmalar başlayacak.

Restorasyon projesinde cami minaresinin iç kısmının tabana kadar delinmesi ve 8 adet çelik bağlantıyla desteklenmesi planlanıyor.

Minaredeki çalışmaların ardından caminin ana binasında da çeşitli restorasyon ve konservasyon çalışmaları yapılacak.

Minare ve cami için ayrı ayrı hazırlanan proje kapsamında binanın çürüyen kısımları onarılacak, üzerindeki fazla yük kaldırılacak, caminin iç yapısına uygun olmayan kısımları ise restore edilecek.

Projede caminin avlu ve tuvalet bölümlerinde de bazı çalışmalar yer alıyor.

Tarihi Sivas Ulu Cami tamamen restorasyona hazırlanıyor - 2

NADİR ÖRNEKLER ARASINDAKİ TARİHİ BİR YAPI

Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan Ulu Cami, Anadolu mimarlık tarihinde cami içi fikrinin gelişmesindeki temel unsurlar arasında yer alır.

Dikdörtgen planlı, düz çatılı, avluya üç yönlü girişi olan kufe tipi camilerin nadide örnekleri arasında yer alan tarihi yapı, kubbe fikrinin henüz gelişmediği bir dönemde inşa edilmiştir. . Bazı bilim adamlarına göre caminin Danişmentli dönemi eseri olduğu da değerlendiriliyor.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir