Tatilcilerin tatil dönemindeki tercihi bu oldu: doluluk oranı %90’a ulaştı.

Kurban Bayramı tatilinin popüler merkezlerinden Kaş, Kalkan ve Fethiye’de villaların doluluk oranı 9 günlük tatil döneminde %90’a ulaştı. Villalarda gecelik fiyatlar 4 bin 750 TL’den başlıyor, 1+1 odalarda ise 8 bin TL’ye kadar çıkıyor. 2+1 villaların fiyatları 7 bin ile 14 bin TL arasında değişiyor. 8-10 kişilik villaların gecelik fiyatları 9 bin 500 TL’den başlayıp, deniz kenarında bulunanlarda 25-30 bin TL’ye ulaşıyor.

Türk turizminde alternatif tatil seçeneği olarak yaklaşık 20 yıl önce başlayan villa turizmi, 9 günlük Kurban Bayramı tatillerinde popüler hale geldi. Tatilcilerin Kaş, Kalkan ve Fethiye bölgelerinde villa tatili için yaptıkları rezervasyonlarla doluluk oranı yüzde 90’a ulaştı.
Turist Villa İşletmecileri Derneği (TURVİB) Başkanı Erdal Okurgan, bu tatilde bakanlıktan izin alan tüm villaların neredeyse yüzde 90 doluluk oranına ulaştığını belirterek, bölgenin ve villa turizminin ne kadar popüler olduğunu bir kez daha kanıtladığını söyledi.
Okurgan, şöyle konuştu: “Tatilciler, özel havuzlu, deniz ve doğa manzaralı lüks villalarda aileleri ve arkadaşlarıyla keyifli bir tatil geçiriyor. Türkiye’nin en güzel bölgeleri arasında yer alan Kaş, Kalkan ve Fethiye bölgeleri, Villa turizminin kalbidir” dedi.
Bölgede iki kişilik küçük villalardan, geniş aile gruplarına uygun büyük villalara kadar çeşitli seçeneklerin bulunduğunu anlatan Okurgan, şöyle konuştu: “Bu çeşitlilik, muhafazakar aileler ve çiftler gibi farklı tatilci profillerine hitap ederek bölgenin çekiciliğini artırıyor. balayında Özellikle özel havuzlu ve lüks olanaklara sahip villalar, tatilcilerin konforunu ve mahremiyetini ön planda tutuyor.” “Kalabalıklardan uzak durup özel havuzlu daha sessiz bir tatil arayan yerli ve yabancı turistler Kaş, Kalkan ve Fethiye bölgelerini tercih ediyor.” dedi.
Yüksek doluluk oranları ve artan talebin villa turizminin her geçen yıl büyüdüğünü kanıtladığını belirten Okurgan, şöyle konuştu: “Villa turizminin popülaritesinin artmasıyla birlikte biz de TURVİB olarak sektörün sorunlarına çözüm bulmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 7464 sayılı kanunla ilgili sorunları çözer ve sektörün taleplerini yetkililere iletiriz.” Antalya ve Muğla il kültür ve turizm müdürlükleriyle önemli toplantılarımız oldu.
Bu ziyaretlerimizde Antalya ve Muğla bölgelerinde villa turizmi sektörünün karşılaştığı bürokratik engellerin ve yasal düzenlemelerin iyileştirilmesi gerektiğinin altını çizdik. Toplantılarımızda bakanlık yetkililerinin ilgi ve dikkatle dinlemesinden memnun olduk. Belgelerini alamayan turizm işletmelerinin bir an önce aramıza katılmasını ve bölge ekonomisine güç katmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.”
Bu arada villaların gecelik fiyatları 4 bin 750 TL’den başlayıp 1+1 odalarda 8 bin TL’ye kadar çıkıyor. 2+1 villaların fiyatları 7 bin ile 14 bin TL arasında değişiyor. 8-10 kişilik villaların gecelik fiyatları 9 bin 500 TL’den başlayıp, deniz kenarında bulunanlarda 25-30 bin TL’ye ulaşıyor. Villalardaki fiyat farklılıklarının sebebi konumu, denize uzaklığı, manzarası, ısıtmalı havuzu, saunası, tuz odası vb. nedenlerden kaynaklanmaktadır. Özelliklerindeki farklılıklar nedeniyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir