Tralleis Antik Kenti’nde kazı çalışmaları başladı

Antik kentte düzenlenen törende konuşan Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, Tralleis’teki kazıların 1996 yılında ADÜ tarafından başlatıldığını, 2017-2021 yıllarında ise Atatürk Üniversitesi tarafından sürdürüldüğünü hatırlattı.

ADÜ bünyesinde kazı çalışmalarının bu yıl da devam edeceğini belirten Kent, şöyle konuştu: “Tralleis Antik Kenti yüzyıllardır birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu eşsiz mirası gün yüzüne çıkarmak ve gelecek nesillere aktarmak hepimizin ortak sorumluluğudur. Bu önemli çalışma hem önemlidir. Bilim dünyası ve ülkemizin kültürel zenginlikleri için.” Katkı sağlayacağını düşünüyorum.” dedi.

Kazı Başkanı Prof. Dr.Murat Çekilmez, Tralleis’i en kısa sürede ziyaretçilere açmayı hedeflediklerini belirterek, şöyle konuştu: “Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un sunduğu ören yeri gece müzesi projesini özellikle Tralleis’te hayata geçirmeyi planlıyoruz. Son yıllarda büyük beğeni toplayan Tralleis Antik Kenti’nde.” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ilk kazmayı vurarak kazı çalışmalarına başladı. Programa ayrıca Aydın Valisi Yakup Canbolat, AK Parti milletvekilleri Aydın Mustafa Savaş, Ömer Özmen ve Seda Sarıbaş, Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Demir, AK Parti MKYK üyesi Umut Tuncer, AK Parti İl Başkanı Gökhan Ökten ve milletvekili katıldı. kurumların liderleri.

Tralleis Antik Kenti’nin yaklaşık 3 bin yıl önce Trakyalılar ve Argivesliler tarafından kurulduğu biliniyor. Antik kent aynı zamanda tarihteki ilk nota müziğinin yazıldığı yer olarak da öne çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir